Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Praha neznámá III

Praha neznámá III

Praha neznámá III

Petr Ryska
Procházky po netradičních místech a zákoutích


Po předchozích úspěšných knihách o procházkách po méně známých pražských částech vydává nakladatelství Grada třetí díl romantických toulek Prahou. Petr Ryska, průvodce a zakladatel blogu Praha Neznámá, nám přiblíží její další nevšední zátiší a zákoutí.

S autorem navštívíme různé pražské čtvrti, které nás překvapí svým půvabem a kouzlem. Procházku začneme v Novém Městě pražském s tajuplnými a mystickými místy. Zajdeme do končin, kde stávala proslulá Jedová chýše, budeme obdivovat smělou klenbu karlovského chrámu, prostory univerzitního kampusu na Albertově, pak zamíříme k nedaleké zahradě Ztracenka a k bastionu, odkud se naskýtá krásný výhled na Vyšehrad i okolí a zavítáme ještě na další zajímavá místa Nového Města.

Lákavé je také toulat se po cestičkách vedoucích prvorepublikovými nouzovými koloniemi na libeňském svahu a na Kotlasce v únikové oáze zeleně, vzdáleni od hlučícího města.

Nadchne rovněž procházka vesnickou památkovou zónou ve Starých Ďáblicích se zachovalými statky a stodolami, stejně jako starým Prosekem, poněkud skrytým za výškovými domy sídliště. Jeho starý kostel, fara, či jedna z nejstarších pražských hospod nás okouzlí stejně, jako zdejší pískovcové skály s labyrintem chodeb, jež však nejsou přístupné. Kapitola věnovaná čtvrti Hlubočepy a Prokopskému údolí inspiruje k výletu podél romantických skal k oblíbenému lomovému jezírku, venkovským statkům a dále proti proudu Dalejského potoka kolem Horova mlýna do Klukovic na skalním ostrohu vypínajícím se nad Prokopským údolím.

Kniha nabízí sedm objevných procházek. V textu převažují nádherné barevné fotografie s popisem historie a zajímavostí. Několik historických snímků zachycuje minulost a dokumentuje tak proměny, k nimž v průběhu času došlo. Každý výlet doplňuje podrobná mapa s trasou procházky a vysvětlující legendou.

Knihu Petra Rysky, z níž je patrná jeho láska k Praze, zájem o historii, architekturu, ale i všední dějiny každodenního života, si zamilují její návštěvníci i ti, kteří zde žijí, a přesto dosud neobjevili všechna její tajuplná a krásná místa.

Grada Publishing 2017, 232 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
v-dolina2010-07
19_zahajeni_2609-125...
v-dolina2010-03
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.