Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Jíst jako Buddha

Jíst jako Buddha

Jíst jako Buddha

Tara Cottrell Wright, Daniel John Zigmond
Dávné umění toho jak se zbavit přebytečných kilogramů,
ale neztratit přitom vlastní hlavu


Kniha kalifornských autorů praktikujících zdravý životní styl – Tara Cottrell Wright se specializuje na lifestyl a wellnes, Dan Zigmond je zenovým mistrem a vyhledávaným poradcem v oblasti zdraví, přináší svěží a inspirativní rady a informace. Číst Buddhovu dietu, jak zní původní název knihy, je v jejich podání netradiční, zábavné, ale především poučné a motivující.

Chcete-li jako Buddha, dozvíte se hned několik zásadních pravidel: jít zlatou střední cestou, vyhýbat se nezdravému přejídání i hladovění a vystříhat se „jídla v nepravou dobu“. Buddha doporučoval jíst nejlépe pouze v době od rána do poledne, pak už ani sousto. Díky tomu se člověk cítí zdravě a je plný energie. V našich klimatických podmínkách a způsobu života není třeba striktně se držet tohoto doporučení, avšak časové rozvržení jídla je důležité, neboť optimalizuje náš metabolismus. V první části knihy to autoři objasňují. Vysvětlují, proč tloustneme a jak správným načasováním jídla lze dosáhnout zdravého hubnutí a udržet si optimální váhu. V druhé části se čtenář seznámí s praktickou stránkou Buddhovy diety včetně plánu, jak si ji přirozeně osvojit. Dozví se, s jakými překážkami mentálního charakteru se přitom může setkat i s tím, jak je lehce překonat dodržováním principů stravování, aby mu jídlo přinášelo radost a prospěch. Konkrétní rady se týkají toho, jak správně nastavit dobu jídla tak, aby bylo možné ji v běžném životě dodržovat, co jíst a čemu se raději vyhnout, jaký vliv mají různé potraviny na zdraví, například konzumace masa, umělých sladidel, alkoholu, kávy. Příjemně překvapí, že je v této dietě dovoleno občas i „fixlovat“.

Na závěr skvělé knihy nechybí povzbuzení: „V životě pořád něco zkoušíme a bereme si poučení z chyb, které přitom děláme. O, co v konkrétní době a za konkrétních podmínek funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro někoho jiného. Život je experiment. A my nikdy nesmíme přestat experimentovat. Když Buddha umíral, jeho poslední slova byla: ‚Usilovně pracujete a nalezněte svou vlastní spásu‘. A tohle ještě pořád, zdá se, platí.“

Anag 2018, 248 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
Olympiada_v_Sizuoka2
edf-tour-2010-bielsk...
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.