Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Svatá Hora v proměnách času

Svatá Hora v proměnách času

Svatá Hora v proměnách času

Josef Fryš

Výpravná, graficky velkoryse pojatá publikace dává vyznít nádherným fotografiím proslulého svatého místa, jež doprovází úsporný text, poskytující všechny důležité informace. K zázračné sošce Svatohorské Panny Marie se již od roku 1611, kdy sem byla přenesena – údajně ji měl vyřezat první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, scházejí tisíce poutníků, prosících za vyslyšení modliteb.

Pouze tři české madony mohou mít korunu a svatohorská mezi ně od roku 1732 patří. Je jí zasvěcen velkolepý chrám, jemuž byl roku 1905 papežem Piem X. propůjčen čestný titul Bazilika minor, jež má podpořit „posílení vazeb jednotlivých kostelů s římským biskupem a zároveň má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí“. Původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož pozdější přestavba nese otisk geniálního architekta Carla Luraga, je cenným příkladem vyvážené sakrální stavby. Celý komplex, k němuž vedou z města kryté schody, prošel v nedávných letech náročnou rekonstrukcí a návštěvníci mohou ocenit jeho jemnou, povznášející krásu.

Významné mariánské poutní místo prezentuje na pět set padesát historických černobílých i současných barevných fotografií, které zvou na usebranou prohlídku místa i procházku blízkým okolím. Vedou časem, v němž vyvstávají důležité události, ale také změny, které se dotkly stavby svatostánku, včetně nových stavebních úprav včetně citlivého restaurování maleb a celkové rekonstrukce. Snímky, často velmi vzácné, dokumentují s vysvětlujícím textem i průběh korunovačních průvodů a církevních slavností až do roku 2017.

V závěru reprezentativní publikace čtenář uvítá názorné plány interiéru Svaté Hory a jejího blízkého okolí s podrobnou legendou též v německém a anglickém jazyce i přehledný rejstřík.

Kniha potěší nejen milovníky sakrálního umění, ale i mnoho těch, kteří areál slavného poutního mariánského místa rádi navštěvují nebo se k návštěvě teprve chystají.

Plzeň, Starý most 2017, 208 s.

Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

septik 3
P6265891
IMG_0146
v-dolina2010-05
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.