Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Městský obvod Plzeň 2-Slovany

Městský obvod Plzeň 2-Slovany

Městský obvod Plzeň 2-Slovany

Slovany, Božkov, Koterov, Hradiště
Tomáš Bernhardt, Petr Mazný, Petr Flachs

Reprezentativní kniha známého plzeňského vydavatelství a nakladatelství nabízí pohled na historické proměny městského obvodu Plzeň 2, zahrnujícího části Slovany, Božkov, Koterov a Hradiště, a to zejména prostřednictvím více než čtyř set unikátních historických i současných fotografií, včetně několika leteckých záběrů.  

Autoři zasvěceně provázejí minulostí druhého městského obvodu v jihovýchodní části Plzně, jehož výstavba navázala v roce 1924 na čtvrť domů v Podhájí, odkud se pak dále rozšiřovala a vrcholu dosáhla zejména v 50. a 60. letech výstavbou nejstaršího plzeňského sídliště. Pro Slovany je typická rozmanitost nejen co se týče polohy, ale také vývoje architektury včetně nových moderních staveb.  Území zahrnuje  staré části jako Hradiště, osídlené již v 6.-5. století před naším letopočtem, Božkov, ves zmiňovanou písemně již 1338, nebo Koterov ze stejného období se zachovalou vesnickou architekturou.

V části Slovany, s nejstarší gotickou památkou, kostelem sv. Mikuláše, stavební ruch ožíval zejména koncem 19. století výstavbou dělnických činžovních domů ve čtvrti pojmenované Petrohrad u nového nádraží významné železniční trati. Díky průmyslovému rozmachu vznikaly nové podniky, jako např. proslulá továrna na smaltované zboží Bartelmus, válcovna Schwarz & Beck nebo papírna. Bylo nutno postarat se také o bydlení stále rostoucího počtu zaměstnanců Škodovky, a tak po činžovních domech, rodinných domcích došlo k budování prvního plzeňského sídliště, jež projektoval významný plzeňský architekt František Sammer, dokončeného v roce 1964. Etapu výstavby dokládají četné dobové fotografie, které věrně ilustrují výrazné proměny částí tohoto plzeňského obvodu.

Kvalitním snímkům je poskytnut velkorysý prostor, a tak může vyniknout jejich výpovědní hodnota i genius loci. Ne všechny na nich zachycené objekty se zachovaly, a tak představují cenný archivní pohled na dobu minulou, pro srovnání doplněné o snímky ze současné doby.

Všechny fotografie provází výstižný text s důležitými informacemi o místě, jež zachycují. Mnohé historické snímky svým romantickým pohledem vzbuzují jistou nostalgii, zachycují ale také období, kdy péče o domy stagnovala, a naštěstí opět i mnohé, architektonicky svěží a zajímavé moderní budovy. Cenné snímky pocházejí z Archivu města Plzně, Západočeského muzea v Plzni a řada z nich byla poskytnuta ze soukromých sbírek.

Výpravnou publikaci uvítají nejen Plzeňané, ale všichni, komu je tato část města blízká či se zajímají o její historii, proměny vývoje architektury a novodobou výstavbu.

Plzeň, Starý most 2017, 176 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140664
m-r-polsko2011-11
okolo-msk2011-501
IMG_0150
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.