Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Plzeňsko-český slovník

Plzeňsko-český slovník

Plzeňsko-český slovník

Pročpa tudlecto řikáme?
Jan Hajšman

Nápad vypisovat víceméně pro zajímavost svérázné plzeňské výrazy se nakonec proměnil v pětileté zaznamenávání typických slov, která Plzeňané osobitě používají. Jan Hajšman pozorně vnímá a sleduje, jak otisky minulosti působí na současnost a s láskou věnuje regionální historii. Spojení s dobou minulou v tomto případě zprostředkovává prostřednictvím rodného jazyka, a jak uživatel jeho slovníku pozná, často velice originálně.

Když jsem poprvé listovala v Plzeňsko-českém slovníku, zahrnujícím také názvy míst a částí Plzně, zajímalo mne, zda v něm budou i výrazy „vošouch“ a „měchurka“ a… jsou. Když jsem si v novém kraji nového bydliště objednávala sladkou dobrůtku, velice podivili, jakou to mluvím řečí a proč rovnou neřeknu, že chci větrník. Měchurku v této oblasti neznali, stejně jako slovo vošouch, které bylo taktně přeslechnuto v domnění, že jde o neslušné slovo. Zkrátka nevěděli, copatutoje, ani se nezeptali, copadál? Vždyť nebyli votamtaď, to se muší nechat.  

Konečně je tu však unikátní slovník, který věrně zaznamenává výrazy i věty, jimiž na nás mluvili rodiče a prarodiče. Je velice užitečný nejen tím, že čtenáře, kteří je znají, potěší a podnítí zvědavost vášnivě hledat další, ale je také vítaným pomocníkem současné generaci, v jejíž mluvě, až na několik výjimek se používají už jen zřídka. U slov, mnohdy ovlivněných také němčinou, je uveden jejich původ, příklad použití ve větě i četné poznámky a zajímavosti.

Minulost zachycují i názvy zdejších míst, jejichž původ autor objasňuje a přibližuje na mnoha dobových i současných snímcích. Aniž byste museli cestovat po světě, stačí zajet do Plzně a poznáte Ameriku, Petrohrad, Adrii, Habeš, Hamburk, Berlín, Čínu, je zde také Malé Strana, Letná, Petřín, Vyšehrad nebo Žižkov, ale také Peklo nebo Ráj.

Na úspěšný Plzeňsko-český slovník se chystá nakladatelství Starý most volně navázat Plzeňským místopisem, a tak se máme ještě letos (2018) nač těšit.

Plzeň, Starý most 2017, 176 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-04
cyklomaraton-k24-201...
img_3757
74_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.