Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky 100 zajímavostí z plzeňských archivů

100 zajímavostí z plzeňských archivů

100 zajímavostí z plzeňských archivů

Kolektiv autorů

Šťastný nápad plzeňských archivářů oživit příběhy ukryté v archivních fondech odhaluje pozapomenuté události, jež kdysi čeřily v Plzni život politický, kulturní i společenský. Čtenáře seznamují s dávnou i novější historií Plzně, již dokládají často pozoruhodné objevy z autentických dokladů a snímků.

Autoři vybrali zajímavá a různorodá témata, které prezentují unikátními materiály ze státních archivů i ze soukromých sbírek. Uvádějí je historii archivů včetně dokumentů s pohnutou minulostí, je zde představena také nejstarší památka – pečetidlo z přelomu 13. a 14. století, dochovaná městská kniha z doby 1407-1411, oblíbené loutky Hurvínka a Spejbla a revolučního Kašpárka nebo čtyři cenné zlaté buly a odhalují rovněž tajemství bohatého Archivu společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s. Cenný je záznam české hymny či originály cechovních listů, ale i dramatické snímky z manifestace proti monarchii. Pozoruhodné Zákrejsovy plány Plzně zaujmou, stejně jako smělé návrhy na řešení dopravy v centru města, anebo historické mapy, snímky z návštěvy císaře pána i unikátní soubor školních sešitů rakouských arciknížat. Nechybí ani hodnotné materiály legendárního historika, etnografa a ředitele Národopisného muzea Plzeňska, Ladislava Lábka. Novodobější historii dokumentují fotografie ze srpna 1968, ze spartakiád ve Štruncových sadech a mnoho dalších archivních vzpomínek. Zaujme zajímavý, ale nerealizovaný návrh nové synagogy, vznik ochranné známky Škoda, ale také zážitky rodiny Eretových z osvobození Plzně nebo osud Luboše Hrušky, výjimečného člověka, který vytvořil proslulou Meditační zahradu, kam se sjíždějí návštěvníci z celého světa.

Je vzrušující probudit zvídavost a nechat se vést výpověďmi jinak běžně nedostupných, pozoruhodných archivních pramenů, které v mnohém překvapí.

Starý most 2017, 168 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265906
krajsky-odborn01
m-r-polsko2011-11
82_ruzne_0110-0938
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.