Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Otrok

Otrok

Otrok

Anand Dilvar

Kniha známého psychologa a terapeuta patří mezi tituly, které zároveň nadchnou, zanechají hlubokou stopu a inspirují. Bestseller, jehož se prodalo na dva miliony výtisků, a byl přeložen do mnoha jazyků, dokáže posílit chuť přijmout odpovědnost za svůj život, vnést do něj příznivé změny a zbavit se role otroka vlastních představ, návyků, závislostí i vžitých názorů, které člověka omezují a brání mu v dosažení duchovní svobody.

Anand Dilvar dokáže strhujícím způsobem zaujmout pozornost. Prostřednictvím silného osobního příběhu, který v knize rozvíjí, čtenáře postupně vede k osvobozujícímu poznání. Cesta přitom není jednoduchá ani pro samého protagonistu, ani jeho nejbližší, s nimiž si připomínáme v různých obměnách i vlastní rodinná traumata, hádky, pochybnosti, bolesti, omyly i osobní nedostatky. „Vše, co vidíš, cítíš, slyšíš a žiješ je pravda pro tebe samého, ale ne pro ostatní. Prožíváš věci, které se ti dějí, jiným způsobem než ostatní.“ Proto také přesvědčování o své pravdě často naráží na nepochopení a odpor. Avšak ten, kdo o svých přesvědčeních přemýšlí v širších souvislostech, se může vymanit z toho, co je sice vnímáno jako pravdivé pro většinu společnosti, a přesto to tak nemusí být. „Člověk, který se nechce stát otrokem svého vzdělání, společnosti či vlastní minulosti, musí podrobit zkoušce vše, čemu věří. Jen tak může být opět svobodný.“ Pomůže mu v tom vnitřní síla, která umožňuje jít dál i v těch nejhorších situacích.

Autor se dotýká citlivých otázek, na něž i my hledáme odpovědi. Říká například „Odpuštění vlastně samo o sobě neexistuje. Odpustit jednoduše znamená pochopit. Když pochopíš, že se všichni pídí po tom, co považují za to nejlepší.“ Zklamání přichází tehdy, očekáváme-li, že se druzí budou chovat podle našich představ a týká se to i lásky. Přitom „Výměnou za lásku k druhému nic dostávat nepotřebuješ. Láska je dar, který dáváš ty sám sobě.“
Zkusme se tedy na sebe i svůj život podívat jinak než doposud, protože „život je zázrak a jedna velká příležitost“.

Dokořán 2017, 128 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

35_zahajeni_2609-175...
cyklomaraton-k24-201...
luhacovice-12
20_zahajeni_2609-125...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.