Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Labyrint pohybu

Labyrint pohybu

Labyrint pohybu

Renata Červenková, Pavel Kolář

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. (nar. 1963) je světově uznávaný český fyzioterapeut, dosahující vynikajících výsledků v léčbě dětské pohybové patologie. Věnuje se rovněž nápravě pohybového aparátu dospělých a vrcholových sportovců, mezi něž patří Jaroslav Jágr, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle, Radek Štěpánek nebo Kateřina Neumannová. Prezidentem Václavem Havlem mu v roce 2003 byla udělena osobní medaile za Zásluhy o stát za pedagogickou a vědeckou činnost, roku 2007 byl Václavem Klausem oceněn státním vyznamenáním Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a vědy.

Novinářce se zkušenostmi v oblasti medicíny, PhDr. Renatě Červenkové, se podařilo vytíženého specialistu získat pro knihu rozhovorů, která se záhy po vydání dostala na přední místo zájmu čtenářů. Pavel Kolář v ní odkrývá i své soukromí, vzpomíná na babičku a rodiče, zmiňuje se o mladším bratrovi, manželce i dětech, ale především se věnuje zkušenostem ze své profese. Od mládí se intenzivně věnoval sportu, absolvoval sportovní gymnázium a studiem na vysoké škole získal široké znalosti o pohybovém aparátu, jeho onemocněních a léčbě. Když se v roce 1982 na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK otevřel obor Tělesná výchova a rehabilitace, rozhodl se právě pro něj. „Snoubí totiž klasickou medicínu s pohybem, zabývá se funkcí a má sociální přesah. A já měl odjakživa pocit, že bych měl dělat něco pro druhé.“ Rehabilitace je přitom náročná na vysokou úroveň znalostí, neboť zasahuje do všech klinických medicínských oborů. Pro Pavla Koláře to však byla jasná volba. „V životě je důležité mít nějakou vizi a směr, z nichž nesmíte ustoupit. Důležité také je, aby člověk nebyl životními událostmi vláčen, aby se naopak podílel na jejich tvorbě.“ Vzpomíná na cenné zkušenosti, získané od prof. Václava Vojty, který léčil novým způsobem dětskou mozkovou obrnu a s nímž ho pojilo dlouholeté přátelství, stejně jako na další významné osobnosti, jež posunuly léčbu pohybového aparátu na vyšší, účinnější úroveň, včetně legendární sestry Ludmily Mojžíšové. V rozhovoru konkretizuje jednotlivá onemocnění i revoluční neurofyziologické poznatky, využívané při rehabilitaci. Na mnoha příkladech z praxe vysvětluje, co ovlivňuje posturu, základní podmínku pohybu, která může prozradit i zatím neprojevené zdravotní problémy a zdůrazňuje nutnost včasné a přiměřené léčby.

Renatě Červenkové se podařilo tlumočit otázky, jako by je kladli sami nemocní nebo jejich rodinní příslušníci, nebo ti, kteří se zajímají o zdravotní prevenci. Odpovědi na slovo vzatého odborníka jsou tematicky členěny do přehledných kapitol a tvoří širokou škálu dotazů. Například proč se svěřujeme léčitelům, jak to, že nás medicína může i onemocnět, co vše s sebou nese ochrnutí, že člověka nestačí jen zachránit a léčit, co opravdu potřebuje vozíčkář, proč nás vlastně bolí záda a jak to, že vnímáme bolest různě, co obnáší nocebo, proč je nesmysl cvičit se sluchátky na uších, jaká rizika přináší sezení u počítačů, proč bychom neměli dávat dítěti nálepku nešiky, že jsou limity učení vymezené, co jsou zrcadlové neurony, zda se dají rozpoznat psychosociální problémy, jež bývají často i příčinou bolestí zad, co prozrazují reflexy nebo řeč těla, proč je dobré naučit se vnímat sám sebe, za co se převléká nedostatek sebedůvěry a také něco o obtížích diagnostiky u seniorů včetně toho, proč se ve stáří nedoporučuje začínat se sportem, nechybí ani citlivá otázka o rizicích hospitalizace a mnoho dalších.

V Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Jinonicích, kde se 11. dubna 2018 konal slavnostní křest knihy, jí při poklepání kladívkem (aby ji nebolel hřbet, jak poznamenal Pavel Kolář) popřáli všichni kmotři, ať čtenářům přinese užitek a je jim ku prospěchu. „Přeju čtenářům, aby se jim kniha líbila, pochopili ji a našli v ní něco pozitivního pro sebe,“ řekl Jaromír Jágr, jeden z  kmotrů publikace, určené pro širokou veřejnost.

Praha, Vyšehrad 2018, 272 s.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

30_zahajeni_2609-163...
okolo-msk2011-301
12-opava-jakartovice
P6231601
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.