Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Lagom - tajemství spokojeného života

Lagom - tajemství spokojeného života

Lagom - tajemství spokojeného života

Niki Brantmarková

Psycholožku Niki Brantmarkovou z Londýna nadchl skandinávský způsob života natolik, že se s rodinou usídlila ve švédském Malmö. Kromě psaní knih se věnuje webovým stránkám My Scandinavion Home, zaměřených na vybavení interiérů v severském stylu. Její kniha Lagom nadchne nejen podobně nadšené příznivce, ale i čtenáře, které zajímá, jak žít spokojeně, v přátelských vztazích a v příjemném prostředí.

Slovo lagom by se dalo přeložit jako „tak akorát“ a ve Švédsku se používá docela často. Vyjadřuje zlatou střední cestu v životě, v níž rozhodující slovo má umírněnost a kde ničeho zbytečně nepřebývá, ale ani nechybí. Umožňuje nám užívat všeho s mírou, abychom pociťovali vnitřní spokojenost a harmonii ve vztazích s blízkými i s okolím.

Knížka příjemného formátu, oživená krásnými barevnými fotografiemi, je skvělou inspirací, jak jednoduše učinit ze svého domova nebo kanceláře prostředí, v němž je radost pobývat. Přináší rovněž povzbuzení pro budování přátelských vztahů a upevňování rodinných pout. Lagom se dá úspěšně aplikovat na různé aspekty našeho života - od zcela soukromých až po společnou ochranu životního prostředí. V tomto ohledu může každý udělat kus dobré práce a nemusí přitom ani zbytečně škudlit nebo naopak plýtvat.  Například pomoci při ochraně včel vysazením květin, které milují, omezit pesticidy a nahradit je šetrnějšími přírodními přípravky. Již léta v některých zemích funguje snižování spotřeby umělohmotných obalů a zejména jejich recyklace, všichni můžeme šetřit s energiemi a vodou, aby jejich spotřeba byla přiměřená. Autorce se daří motivovat jednoduchými radami, na které často zapomínáme. Uvádí i konkrétní návody, jak například pěstovat doma cibuli, česnek nebo hlávkové zelí, aby to nic nestálo, uvádí kromě toho spoustu kreativních nápadů pro zpříjemnění každodenního života. Nabízí rady, jak utišit duši a navodit klidný spánek, vysvětluje, proč je dobré se zbavili zbytečností, objevit kouzlo cyklistiky, procházek a pobytu v přírodě. Víte, že i zeleň v práci může zvýšit produktivitu v práci až o 15 %? Kromě rostlin, které zkrášlí i pročistí kancelář a domov, přijdou vhod také návody pro zútulnění bytu, inspirace k výrobě dárků, drobných sladkostí a mnoho dalších nápaditých impulzů.

Už pouhé listování v knize působí radost a potěchu z harmonie ve stylu lagom, v němž nechybí laskavost vůči sobě samým i druhým v duchu švédského přísloví „Kdo chce být šťastný, musí se naučit, jak činit šťastnými ostatní.“

BizBooks 2018, 288 s.

Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier01
60_vylet_2809-1323
P6265921
05_prijezd_2409-2357
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.