Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Ájurvédská kuchařka

Ájurvédská kuchařka

Ájurvédská kuchařka

Amadea Morningstarová a Urmila Desaiová

Průvodce správným stravováním a zdravím pro jednotlivé konstituce, jak zní podtitul velkoryse pojaté knihy, uvítají nejen příznivci výživy podle principů ájurvédy, ale všichni, kdo se zajímají o zdravou a blahodárně působící stravu.

Amadea Morningstarová, mezinárodně uznávaná odbornice s čtyřicetiletou praxi v ájurvédě a józe využívá bohaté zkušenosti a znalosti ve své škole Ayurveda, Polarity Therapie and Yoga v Santa Fe v Novém Mexiku. Její knihy seznamují s prastarou indickou naukou o životě - ájurvédou, která již v 1. tisíciletí př. n. l. podrobně popsala přes tisíc nemocí a řadu léčebných procedur s důrazem na vybranou stravu s ozdravnými účinky. Důležitou roli přitom hraje celostní pohled na tři dóši, základní energetické charakteristiky - váta, pitta a kapha, jejichž poměr je při narození každého člověka harmonicky vyvážen. Narušení této rovnováhy se projevuje v nejrůznějších zdravotních potížích a onemocněních.  

Přínosná kuchařka kromě hlavní části s chutnými recepty seznamuje s historií ájurvédy, zejména s jejím léčebným působením v praxi. Zmiňuje faktory, které narušují rovnováhu organismu a radí, jak ji opět obnovit. Přihlíží k různým chutím a jejich terapeutickým vlastnostem s ohledem na daný konstituční typ. V samostatných kapitolách upřesňuje, jak nejlépe kombinovat a připravovat jídlo za využití jeho léčivých účinků, s ohledem na roční období, činnosti čaker a jejich působení na centra, jež ovlivňují apod. Na příkladu jídelníčků vhodných pro konkrétní konstituci vysvětluje, co kterou z nich oslabuje a co jí naopak prospívá, a to v souladu s vědeckými výzkumy, jež potvrzují, že vyrovnaný poměr živin posiluje zdraví a podporuje dlouhověkost. Čtenář si podle návodu snadno najde svoji primární konstituci, o níž se dozví potřebné informace včetně toho, jaké menu je pro něj nejlepší a jak připravit jídlo, aby bylo chutné, snadno stravitelné, a zároveň posilovalo zdraví a životní energii.   

Podstatná část kuchařky obsahuje na dvě stě padesát výborných a snadných pokrmů, vybraných znalkyněmi léčebných tradic ájurvédy - výživovou poradkyní Amadeou Morningstar a Urmilou Desai, skvělou indickou kuchařkou. Recepty jsou rozděleny na snídaně, hlavní jídla, polévky, saláty, dezerty a svačiny s nápaditým využitím luštěnin, obilovin, zeleniny i chuťových přísad. Každému je věnována stránka, kde kromě surovin a popisu přípravy jsou také informace o době přípravy, počtu porcí, ročním období, kdy je pokrm nejvíce účinný, a rovněž upozornění pro kterou z dóš je nejvhodnější. Receptury jsou navíc připravovány jednoduchým a vesměs rychlým postupem z u nás běžně dostupných surovin a koření.

Knihu doplňují barevné fotografie a souhrnné tabulky potravin pro uvedené konstituční typy. Čtenáři zde naleznou i odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Vhod přijde přehled ekvivalentů názvů potravin v češtině latině, angličtině, sanskrtu a hindštině, nechybí ani bibliografie a praktický rejstřík.

Obsáhlá publikace poskytuje ucelený přehled o zdravé stravě a nabízí nepřeberné množství lahodných receptů, posilujících zdraví a tělesnou i duševní vitalitu. Je určena široké veřejnosti jako nepostradatelný pomocník při přípravě holistické stravy.

Maitrea 2018, 481 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
konference-karvina01
v-dolina2011-04
rakousko2011-14
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.