Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč

Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč

Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč

Michel Odoul
Výkřiky těla jako vzkazy duše

Michel Odoul, přední znalec tradiční čínské medicíny a zakladatel Francouzského institutu Shiatsu, využívá v léčbě nemocí japonskou masážní techniku šiatsu, obnovující plynulý tok životadárné energie čchi v těle a harmonizující organismus, přičemž využívá i západních poznatků z fyziologie a psychologie. Letité zkušenosti zúročil v několika knihách, včetně tohoto bestselleru napsaného na žádost svých pacientů, jehož se ve Francii prodalo přes půl miliónu výtisků a nyní se dostává k českému čtenáři.

Autor přibližuje způsobem srozumitelným i naprostým laikům přednosti čínské medicíny. Čtenářům nabízí možnost objevit pravou příčinu zdravotních potíží, jež lze chápat také jako určitou výzvu ke změně, posouvající náš vývoj zase o krok dál. Učí nás naslouchat a rozumět řeči těla, abychom mohli poznat, čím „opravdu trpíme v hloubi sebe samých“.

První část knihy seznamuje s holistickou filozofií o spojitosti těla a mysli. Zabývá se otázkou vědomí a nevědomí, fyziologickými projevy, psychickým i fyzickým napětím, traumaty, ale také onemocněním orgánů a duševními nemocemi.

Druhá část se zaměřuje na tradiční pojetí čínské medicíny, mimo jiné rovněž v souvislosti s působením energií jin a jang v našem organismu. Objasňuje princip meridiánů plic, tlustého střeva, žaludku a dalších orgánů včetně údajů, v kterou dobu jsou nejvíce činné a jak toho pro své zdraví vhodně využít.

Závěrečný díl knihy vysvětluje, jak se symbolická poselství těla projevují v konkrétních tělesných příznacích. Jedná se o onemocnění páteře, končetin, šíje, trávicího a močového ústrojí, dýchací soustavy, oběhového, nervového, reprodukčního, žilního a arteriálního systému, nervů, alergie, autoimunitního onemocnění, ischiasu, migrény, zhoubných nádorů, duševních chorob a dalších.

Nejde přitom o interpretaci těch problémů, které lze jednoduše vyřešit vyváženější stravou či změnou životního stylu, ale především o opakující se, intenzivní onemocnění jako bolesti hlavy, bulimii, cysty, alergie a podobně. Například bolest kolene může signalizovat problémy s integrací emocí. Pokud bolí pravé, je třeba se zajímat o váš vztah k ženskosti, matce, rodině a emocím s tím spojených, v případě levého kolene zkuste najít zdroj problému ve vašich vazbách s mužem a otcem, které vám dělají starost.

Autor čtenáři netvrdí, že se uzdraví. Pouze ho vyzývá, aby naslouchal projevům své nemoci, snažil se rozpoznat své skutečné problémy a zároveň se pokusil odpovědět na otázku: Když se mi něco stane, ať jde o nemoc nebo nehodu, co se v tom okamžiku mého života děje? Lékaři a terapeuti nás sice mohou léčit, ale je především na nás, jaký přístup ke svému životu a uzdravení zaujmeme.

Rybka Publisher 2017, 240 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-18
p1140662
31_zahajeni_2609-173...
07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.