Birk

Birk

Jaap Robben

Nizozemský spisovatel Jaap Roben (nar. 1984) svůj umělecký talent zúročil v básnických sbírkách, oceňovaných knihách pro děti a mládež i v divadelních textech. Velký úspěch slavil jeho románový debut Birk, který získal tři literární ocenění a byl přeložen do několika jazyků.

Dramatický příběh uchvátí od první stránky. Čtenářovu sílící zvědavost smýkanou napínavým dějem prostupuje nejasná předtucha, ale i záchvěvy naděje. Komorní drama, kde o sebe naráží touha po přijetí a lásce, již znemožňuje ztráta, osamělost, odcizení i bezmoc, se odehrává na malém opuštěném ostrově. Obývá ho pouze malý Mikael s rodiči a sousedem Karlem. Navzdory odloučenosti tu plyne život spokojeně až do osudného okamžiku, který náhle všechno změní. Mikael je s otcem na pláži, když mu do vln spadne fotbalový míč. Nechce ho ztratit a navzdory zákazu se pro něj vydává. Otec Birk život syna zachrání, svůj však ztrácí v silném mořském proudu, když plave pro míč. Otřesený chlapec se vrací domů sám. Tíží ho pocit viny za smrt otce, s jehož ztrátou se nedokáže psychicky vyrovnat ani matka Dora. Její utrpení kulminuje v průnicích nepřijatelného chování, narušujícího bezpečí a intimitu. Syrovost zoufalství matky se střetává s vyprahlou osamělostí jejich souseda, což citlivě vnímá nešťastný Mikael, beznadějně hledající blízkost a jistotu přijetí.

V brilantní novele se až na dřeň obnažuje lidství s věčnou touhou po lásce, dávající životu smysl. Patří mezi mimořádná díla poskytující v úplném závěru chvílí absolutního ticha, v němž se člověk zábleskem dotkne sám sebe…

Vyšehrad 2017,  208 s.

Dana Vondrášková
 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.