Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Birk

Birk

Birk

Jaap Robben

Nizozemský spisovatel Jaap Roben (nar. 1984) svůj umělecký talent zúročil v básnických sbírkách, oceňovaných knihách pro děti a mládež i v divadelních textech. Velký úspěch slavil jeho románový debut Birk, který získal tři literární ocenění a byl přeložen do několika jazyků.

Dramatický příběh uchvátí od první stránky. Čtenářovu sílící zvědavost smýkanou napínavým dějem prostupuje nejasná předtucha, ale i záchvěvy naděje. Komorní drama, kde o sebe naráží touha po přijetí a lásce, již znemožňuje ztráta, osamělost, odcizení i bezmoc, se odehrává na malém opuštěném ostrově. Obývá ho pouze malý Mikael s rodiči a sousedem Karlem. Navzdory odloučenosti tu plyne život spokojeně až do osudného okamžiku, který náhle všechno změní. Mikael je s otcem na pláži, když mu do vln spadne fotbalový míč. Nechce ho ztratit a navzdory zákazu se pro něj vydává. Otec Birk život syna zachrání, svůj však ztrácí v silném mořském proudu, když plave pro míč. Otřesený chlapec se vrací domů sám. Tíží ho pocit viny za smrt otce, s jehož ztrátou se nedokáže psychicky vyrovnat ani matka Dora. Její utrpení kulminuje v průnicích nepřijatelného chování, narušujícího bezpečí a intimitu. Syrovost zoufalství matky se střetává s vyprahlou osamělostí jejich souseda, což citlivě vnímá nešťastný Mikael, beznadějně hledající blízkost a jistotu přijetí.

V brilantní novele se až na dřeň obnažuje lidství s věčnou touhou po lásce, dávající životu smysl. Patří mezi mimořádná díla poskytující v úplném závěru chvílí absolutního ticha, v němž se člověk zábleskem dotkne sám sebe…

Vyšehrad 2017,  208 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-07
narozky
58_vylet_2809-1122
55_vylet_2809-1031
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.