Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Biskup na snowboardu

Biskup na snowboardu

Biskup na snowboardu

Martin Veselovský, Tomáš Holub

Tomáš Holub (nar. 1967) přijal kněžské svěcení ve dvaceti šesti letech a od té doby jeho kariéra v církvi stoupá, přestože se nikdy na žádnou pozici nehlásil. Stal se prvním vojenským kaplanem a následně byl deset let hlavním kaplanem Armády ČR, a to včetně služby v jednotkách mezinárodních mírových misí v Bosně, v červenci 2003 jej Svatý otec Jan Pavel II. jmenoval Kaplanem Jeho Svatosti. V letech 2011-2016 zastával post děkana Kolegiátní kapituly v Praze na Vyšehradě, aktivně se podílel na vyjednáváních o církevních restitucích. Je předsedou Ekonomicko-právní komise a členem Komise pro katolickou výchovu České biskupské konference a od roku 2016 působí jako biskup plzeňské diecéze.

Energický muž v nejlepších letech, cílevědomý, pevný ve víře, schopný zdolávat obtíže a problémy, jehož jiskra v oku a přátelský úsměv navozují pocit důvěry. Tak se Tomáš Holub jeví při prvním setkání. Redaktor a moderátor Martin Veselovský ocenil, že na jeho otázky v knize rozhovorů odpovídal s přímostí a otevřeností, aniž by přitom byly překročeny jakékoli hranice slušnosti a intimity.

Veselovský se dotazuje z pozice nevěřícího a udržuje dynamicky rozhovor v lehkém napětí konfrontace. Přes rozdílný postoj k víře, který si oba zachovávají, vedou konstruktivní a vzájemně obohacující dialog, v němž kromě otázek po smyslu víry jsou i ty, vedoucí k zamyšlení nad potřebou změn v církvi, aby dokázala oslovit současnou společnost. Biskup Holub přiznává ztrátu křesťanské identity v západní Evropě, kde „v podstatě všichni věří, ale nikdo už víru nepraktikuje.“ Upozorňuje na nebezpečí manipulace nebo pohrdání ze strany církve a poukazuje na nutnost jejího dialogu se světem. Přestože se otázky na teologii jako takovou přímo nezaměřují, Tomáš Holub se o některých jejich faktorech zmiňuje a reaguje také na časté obavy, zda je katolická církev ohrožena islámem. Jsou dotýkána citlivá témata jako rozvod, celibát, církevní restituce, osobní selhání kněží, existence zla a hříchu, mužská a ženská spiritualita, vztah víry a ideologie, (ne)překročitelnost pravidel, ale překvapivě také exorcismus v Česku.

Biskup Holub pojímá víru jako dar – nikoliv od rodičů, ale od Boha. „Projít Skyllou a Charybdou přetavení rodinné víry ve svou osobní je vždy dramatický proces,“ který neproběhne-li úspěšně, „tak se dětská víra následně transformuje v ideologii, nebo se ztratí. Anebo se stane jen kulturním fenoménem.“ Vzpomíná na zlomové okamžiky, které zažil jako vojenský kaplan a doznává, že ho změnila zkušenost prožitá v zahraničních misích IFOR/SFOR, kde byl nucen čelit zlu, strachu, a sváděl i vnitřní boj o víru, zkoušenou náročnými krizovými situacemi.

Hovoří také o soukromí, o roli žen v jeho životě, o vazbách a závislostech. Zamýšlí se, jak dalece je člověk schopen milovat bližního a zda je v lidských možnostech beze zbytku odpustit. S radostí se zmiňuje o jedné ze svých aktivit - JUMP, letním táboře pro mladé lidi, poskytující „příležitost zastavit se a zkoumat, čemu a komu věřím a proč“. Sportovní duch - hrál několik let vrcholově volejbal – v něm formoval ambicióznost a umožnil mu v relativně nízkém věku získat „spoustu návyků důležitých do budoucna – cílevědomost, zodpovědnost, ochotu vzdát se mnoha věcí pro nějaký cíl...“ Ostatně kromě volejbalu a lyžování si vyzkoušel i jiné sporty a jako jeden z prvních i snowboard, který si oblíbil a jemuž se věnuje snad jako jediný biskup v Česku.

Když se v pondělí 12. února 2018 na slavnostní prezentaci v zaplněné Literární kavárně knihkupectví Academia ujal slova známý kardiochirurg, prof. Jan Pirk, přál knize Biskup na snowboardu, aby byla ministrem školství zařazena do doporučené četby. Podle prvních ohlasů čtenářů je však zřejmé, že i bez toho záhy po vydání vzbudila velký zájem.

Vyšehrad, edice Rozhovory 2017, 128 s.

Text a foto z prezentace knihy: Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

13-opava-jakartovice
p1140715
P6231616
P6265904
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.