Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Vzpomínkomat

Vzpomínkomat

Vzpomínkomat

Renáta Šťastná a kol.
Kniha, kterou si můžete dotvořit sami ze svých vzpomínek


Renáta Šťastná (nar. 1971) inspirována webem Starý páky, kde od roku 2017 působí jako šéfredaktorka, připomíná fenomén uplynulé doby, reflektující život v období čtyřiceti let před rokem 1989, dobře známý mnohým čtenářům. Kniha plná fotografií nabízí poutavý retrosnímek z pohledu „běžného občana“ na někdejší styl života, bydlení, módy, kulturního vyžití, dovolené, nákupů apod.

Vzpomínkomat je důvěrně blízkým albem pro každého, kdo prožil období let od roku 1950 do listopadu 1989, zatímco mladé generaci zprostředkovává zajímavé a v lecčems až úsměvné srovnání se současnými trendy. Ošidný povzdech „to za našich mladých let nebývalo“ s myšlenkou na nedostatek konzumního zboží, omezovanou osobní svobodu, diktát strany a vlády či v mnohém odlišné životní úrovně i morálky, proměnila autorka v poutavou kroniku své doby. Aniž by se uchylovala k jednoznačným odsudkům, podařilo se jí zohlednit fakta, která nás tehdy spojovala, zachycuje typické zvyklosti a způsob běžného života, který už v mnohém odvál čas, i když leckteré zážitky si vybavujeme rádi. Nostalgické vzpomínky na dobu dětství a mládí střídá laskavý úsměv nad důvěrně známými zvyklostmi, předměty denní potřeby a spotřeby, a zároveň také uznání nad tím, v čem jsme byli světoví - v módě, kultuře a v dalších odvětvích.

Kniha čtenáře provází od doby vítání občánků, dětských her, školy, výletů, vzpomíná, jak se rekreovalo, co se četlo a na co jsme se dívali v televizi, jak jsme se bavili, co se nakupovalo, jedlo a pilo nebo kterou hudbu jsme rádi poslouchali. Množství barevných fotografií dává poznat také oblíbené předměty, které nás životem provázely. Od hraček – kuchyněk a nejrůznějších panenek pro holčičky, autíček, stavebnic – proslulého Merkura nevyjímaje, hlavolamů. Vybavíme si školní léta a pionýrské tábory, spartakiády, chmelové i bramborové brigády, ale také nákupní fronty, omezený výběr dostupných potravin a předmětů denní spotřeby, nové samoobsluhy, obchodní domy, Darex či Tuzex, kde se mohlo za tuzexové poukázky – bony koupit nedostatkové zahraniční zboží. Nad tehdy oblíbenými lyžáky, šlajfkami, lyžařským vázáním Massag, pionýrkami či důchodkami, krepsilonovými ponožkami, šusťáky či záludnostmi punčocháčů se současná mládež může sice pousmát, pro nás dříve narozené však znamenají nejednu nezapomenutelnou příhodu. Mohli jsme se stravovat v „ráji“ RaJ (Restaurace a jídelny) nebo v podnicích spravovaných družstvem Jednota, a to ve čtyřech cenových skupinách od nejdražších, luxusních „jedniček“ po nejlevnější bufety či hospody „čtvrté cenové“.

Autorka nahlíží i do domácností, často v nových panelákových čtvrtích s unifikovanými koupelnami a kuchyněmi, s typickými obývacími stěnami, nezřídka s chemlonovými přehozy na sedacích soupravách. Místo moderních, finančně nákladných a složitých čipových záznamů o příchodech a odchodech zaměstnanců skvěle posloužily takzvané píchačky, jejich funkce je zde popsána, stejně jako u dalších artefaktů v dané retrospektivě.

Vzpomínkomat je knihou, kterou si můžete dotvořit sami ze svých vzpomínek, jak vybízí její podtitul. Užít si ji lze i jako album, v němž listování probouzí vzdálené osobní vzpomínky, oživuje dobu dětství a mládí i kolorit tehdejší doby.

BizBooks 2017, 336 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-502
17
img_3656
krajsky-odborn09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.