Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Ikigai - Štastný a dlouhý život

Ikigai - Štastný a dlouhý život

Ikigai - Štastný a dlouhý život

Héctor García (Kirai) a Francesc Miralles

Španělští autoři v knize věnované tématu šťastného a dlouhého života poukazují na úzkou souvislost dvou přístupů, které se jím zabývají. Stejně jako západní metoda logoterapie, založená rakouským neurologem a psychologem Viktorem Franklem, vede člověka k poznání, jaký smysl má dát svému životu, také filozofie japonského ikigai - „štěstí mít stále co na práci“.

Autoři podávají zajímavé svědectví nejstarších lidí Západu i Východu. Zaměřují se zejména na ikigai, inspirováni faktem, že v Japonsku, zejména na ostrově Okinawa žije nejvíce stoletých lidí na světě. Například ve vesnici Ogimi je běžné, že lidé vysokého věku jsou stále aktivní a vyzařuje z nich radost a spokojenost. Obyvatelé se jednak řídí heslem „jednej se všemi, jako by byli tvoji bratři, i když je potkáváš poprvé“, jednak jsou stále aktivní, udržují navzájem soudržné a přátelské vztahy, pomáhají si, dopřávají tělu zdravý pohyb s klidným cvičením a lehkou stravu bez přejídání, ale také přiměřený odpočinek.

Moudrost starých lidí z Ogimi může inspirovat každého, stačí deset základních pravidel:
  1. Udržujme se stále aktivní, neodcházejme do ústraní,
  2. berme to s klidem,
  3. nejezme dosyta,
  4. obklopme se dobrými přáteli,
  5. buďme v kondici na své příští narozeniny,
  6. usmívejme se,
  7. obnovme spojení s přírodou,
  8. děkujme,
  9. žijme přítomným okamžikem a
  10. následujme své ikigai.

Současná hektická doba bývá spojována se zvýšenou mírou stresu. Jak mu odolávají Japonci, na něž jsou od školních let a později v zaměstnání kladeny velmi vysoké nároky? Autoři seznamují s osvědčenými postupy Východu pro zlepšení fyzické a psychické kondice a ukazují, jaké návyky je třeba změnit, abychom obnovili vnitřní harmonii. Uvádějí principy léčivé terapie, kterou vytvořil Japonec Šóma Morita a radí, jak udělat z práce a volného času prostor pro osobní růst. Inspirativní jsou zkušenosti v osobních výpovědích lidí různého věku a postavení, jimž jejich ikigai pomáhá ve zdraví a spokojenosti prožívat každý nový den.
Rovněž účinná východní cvičení posilující zdraví, která jsou v knize popsána a znázorněná ilustracemi, přispívají k dlouhověkosti spolu s konceptem ičigo ičie vyjadřujícím myšlenku „tento okamžik existuje pouze teď a nebude se opakovat“.  Stojí za to je přijmout do svého života, stejně jako deset pravidel ikigai, jež nám umožní i ve starším věku být vitální a cítit se mladě.

Knihu příjemného formátu s mnoha užitečnými a podnětnými náměty uvítá každý, kdo chce být šťastný.

Leda 2017, 192 s.

Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
P5303047
cyklomaraton-k24-201...
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.