Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Anglické hodiny

Anglické hodiny

Anglické hodiny

Henry James

Významný anglo-americký spisovatel Henry James (1843-1916) cestoval v mládí s rodinou a později také sám po Evropě, která ho okouzlila. Zamiloval se do Itálie, Francie a zejména do Anglie, jež se mu stala druhým domovem, když se v roce 1876 přestěhoval natrvalo do Londýna. Roku 1915 přijal britské občanství a od krále Jiřího V. převzal vyznamenání Řád Za zásluhy.

Kromě psaní románů, novel, povídek a divadelních her téměř po třicet let až do ledna 1901 přispíval do různých časopisů svými postřehy z cest po Anglii, později souborně uveřejněných pod názvem Portréty míst. Druhé vydání šestnácti črt s ilustracemi krajana Josepha Pennela, které autor „nanovo bedlivě přehlédl“, zpřesnil a upravil, vychází nyní v brilantním překladu Petry Martínkové.

I když autor své články pojímá spíše jako črty, každý z nich je dílem mnoha aspektů a rovin. Dohromady stejně jako barevné střípky mozaiky vytvářejí ucelený obraz, který uchvátí bohatými znalostmi a výstižnými komentáři - nezřídka ironickými, ať jde o charakteristiku krajiny, měst a obcí i jejich obyvatel, zvyků, anebo zmínek o gastronomii. Osobitým rukopisem a s nadhledem James nabízí „velké množství údivu, emocí a trefných i mylných soudů, nad jejichž výsostnou svěžest se pisatel – bezpochyby k vlastní škodě – s léty dost povznesl. Snad jim to však propůjčí přinejmenším neobyčejnou zajímavost.“

Spolu s vnímavým a nadšeným pozorovatelem se snadno necháváme unést kouzlem úchvatné krajiny, romantických ruin hradních sídel, velebných katedrál a dalších pamětihodností staré dobré Anglie 19. století. Poznáme podivuhodnosti Londýna, jeho předměstí, Chester, Wells a Salisbury s proslulou katedrálou, hrabství Warwickshire, Suffolk, navštívíme opatství, hrady a podnikneme výlety i na ostatní místa, včetně podmanivého Skotska.

Čtenář, který nehledá pouze popisný bedekr, ale chce zakusit především genia loci míst, bude Jamesovy zážitky z putování vnímat, jako své vlastní. Objeví mnohé pitoreskní vísky s typickým vesnickým osazenstvem, zajímavé rekreační lokality a ochutná nabídku i atmosféru místních hostinců. Seznámí se s Anglií vznešenou i veselou, a to z pohledu gentlemana, učence, stejně jako rázovitého obyvatele. Hluboké autorovy znalosti historie, architektury, zvyklostí, ale i psychologie lidí, čtenáři přiblíží tuto krásnou ostrovní zemi v nevšedně obsažném literárním stylu jednoho z největších anglicky píšících spisovatelů, jehož díla byla přeložena do mnoha světových jazyků.

Kniha je opatřena podrobnými vysvětlujícími poznámkami, slovníčkem a přehledným rejstříkem.

Leda 2017, 448 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
luhacovice-03
rakousko2011-11
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.