Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Mých tisíc životů

Mých tisíc životů

Mých tisíc životů

Jean-Paul Belmondo

Slavný francouzský filmový a divadelní herec Jean-Paul Belmondo (nar. 9. 4. 1933) ve spolupráci se synem Paulem a Sophií Blandinièresovou vydal v roce 2016 knihu vzpomínek, která letos vychází pro české čtenáře v nakladatelství Práh. Potěšil tím nejen své příznivce a přátele, ale i milovníky nevšedních, strhujících biografií.

Přestože Bébel, jak je ve Francii s láskou přezdíván, tvrdí, že se raději dívá dopředu, než do minulosti, v nové autobiografii s chutí znovu prožívá svých tisíc životů. Děkuje rodičům za šťastné dětství a za podporu v jeho snech – matka byla známá malířka, otec uznávaným sochařem. Nezastírá, že škole ho bavily jenom přestávky a tělocvik. Fotbal a box byly jeho velkou láskou, ale té největší – herectví zasvětil život. Do Akademie byl sice přijat až na potřetí, ale ani pak to neměl lehké. Přezíravý přístup profesorů, kteří mu vyčítali vzhled a předhazovali, že jako herec je nula, však touhu být hercem jen posilovaly. „Vytrvat je zásada, doufat víra.“ Při prvním vystoupení karikováním tragické role diváky natolik rozesmál, že u nich na rozdíl od kritiky učitelů sklidil obrovský potlesk. Když mu v roce 1960 Jean-Luc Godard nabídl roli ve filmu nové vlny U konce s dechem, z Jeana-Paula byla rázem hvězda první velikosti. Úspěch slavil i v dramatických snímcích Bláznivý Petříček nebo Siréna od Mississippi. Počínaje filmem Muž z Ria ztělesňoval především typ sympatického dobrodruha, který si rád honí triko, ale všechno nakonec zvládne s elegancí a humorem. V téměř osmdesáti akčních filmech jako představitel hlavních hrdinů často předváděl odvážné kaskadérské kousky, naposledy takto oslnil v šedesáti dvou letech na žebříku helikoptéry.


Belmondo připomíná své filmy i divoké eskapády po natáčení. Jeho žertíky a nápady, jak někoho vyvést z míry, byly proslulé, stejně jako obliba rychlé jízdy ve sportovních vozech nebo náklonnost k něžnému pohlaví. „Obava z nudy a z opakování podněcuje zvědavost a živí chuť k dobrodružství.“ Přiznává, že nesnášel zhoubné otázky novinářů, neodbytné paparazzi a také neférové jednání. Rád však vzpomíná na celoživotní přátele Jeana Gabina, Pierra Brasseura, Julese Berry, Jeana-Pierre Mariella, Jeana Rocheforta a Alaina Delona. V roce 1987 po odmlce dvaceti šesti let se díky režiséru a příteli Robertu Hosseinovi opět vrací k divadlu a ve vyprodaných hrách Kean a Cyrano z Bergeraku sklízí nadšené ovace.


Bébel odkrývá i mnohé ze soukromí, včetně tragické smrti dcery Patricie, píše o ženách svého života, o dětech, ale také o tom, jak po nemoci ochrnul a musel se znovu učit chodit a mluvit. Přesto pak roku 2008 zazářil v hlavní roli jímavého psychologického snímku Muž a jeho pes.

„Těch tisíc životů uplynulo rychle, až příliš rychle – uběhly stejnou rychlostí, jakou jsem řídil auta“ povzdechne si krátce, ale dál se snaží žít po svém naplno s humorem a radostí. „Radost je fikce, k níž se dopracováváme vírou. Štěstí je skutečnost, kterou jsme si vytvořili.“ Výjimečný muž, který se za všech okolností usmívá, dává ve svých filmech radost milionům diváků. Za herectví a přínos francouzské kultuře se Belmondovi, jedné z největších legend evropského filmu, dostalo mnoha ocenění včetně francouzského státního vyznamenání, řádu Čestné legie.


Kniha Mých tisíc životů vychází spolu s audioverzi, namluvenou Jiřím Krampolem, jenž s velkým potěšením slavného herce ve filmech daboval. Současně nakladatelství Práh vydává i jedinečnou fotografickou knihu Belmondo o Belmondovi.

Práh 2017, 248 s.Text a foto: Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100007
img_9245
rovna_prava_pro_vsec...
01-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.