Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Jalové myšlenky lenivého člověka

Jalové myšlenky lenivého člověka

Jalové myšlenky lenivého člověka

Kniha pro sváteční zahálku
Jerome Klapka Jerome

Nakladatelství Vyšehrad letos vydalo úspěšnou autobiografii proslulého spisovatele, novináře a humoristy Jerome Klapky Jerome (1859-1927) Čas mého života. Nyní nabízí jeden z jeho prvních literárních počinů, který napsal ve svých dvaceti sedmi letech, jen tři roky před nejznámějším dílem Tři muži ve člunu (o psu nemluvě), které ho proslavilo po celém světě.  

Soubor úvah o myšlenkách lenivého člověka dokázal Jerome Klapka Jerome dovést k naprosté dokonalosti. Zahálka je téma, v němž se, jak přiznává, opravdu vyzná, neboť byla odjakživa jeho silnou stránkou. Považuje ji za dar, který není dán každému, neboť „ryzí, nefalšovaný zaháleč je vzácnost“, na rozdíl od lenosti a loudavosti mnohých. Zdá se neuvěřitelné, že zaháleč je vlastně neustále zaneprázdněný, ale čtenář brzy odhalí, proč tomu tak je. Autorova filozofie je v tomto směru jasná: „Zahálím rád, když bych zahálet neměl; ne když je to jediná možnost, která se mi nabízí.“

Všemi čtrnácti esejemi, například o zamilovanosti, trudnomyslnosti, finanční tísni, marnivosti, o tom, jak prorazit, o počasí, stydlivosti nebo o malých dětech, umění zahálky prolíná podmanivým, originálním způsobem, s jiskřivým humorem chápajícím nadhledem a vnímanou něhou. Co se týče třeba zamilovanosti, hned ve třetí větě poznáváme vyhlášené autorovo rčení: „Zamilovanost je jako spalničky, všichni si jí musíme projít. A stejně jako spalničky, i ji proděláme pouze jednou.“ Říká to ovšem z pohledu muže, který velmi ochotně poradí všem ženám, jak v něm zamilovanost neustále rozněcovat a živit tak „sny vznešených tužeb a vznešených snah“. O finanční tísni toho jako herec v oblastním divadle či jako „pán od novin“ poznal víc než dost, nicméně uznává, že ve „finanční tísni jsme všichni“. Námět o malých dětech bude čtenáři stejně blízký jako ostatní úvahy, které zaujmou nadčasovostí a věčně živým nábojem, jimž přitom nechybí laskavost a mile smířlivý pohled.

Příjemná knížka, výborně přeložená Milanem Žáčkem, čtivostí a výstižnými, vtipnými postřehy potěší každého čtenáře. Má navíc neocenitelnou vlastnost, pro niž je její autor tak oblíben – dokáže člověka pohladit na duši a naplnit ho uzdravující, životodárnou silou.

Vyšehrad 2017, 152 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

27_zahajeni_2609-162...
okolo-msk2011-109
P6231602
Olympiada_v_Sizuoka1
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.