Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Průvodce světem léčivých potravin

Průvodce světem léčivých potravin

Průvodce světem léčivých potravin

James A. Duke

James A. Duke (nar. 1929), proslulý bestsellerem Zelená lékárna, jehož se prodal úctyhodný milion výtisků, je zkušený americký vědec, spisovatel a odborník v oblasti léčivých rostlin. V novém Průvodci světem léčivých bylin nás seznamuje s osvědčenými přírodními prostředky k prevenci a léčbě více než osmdesáti běžných zdravotních problémů.

Úvodem zmiňuje staré osvědčené nauky o léčivé síle potravin rostlinného původu, například indickou ájurvédu nebo tradiční čínskou medicínu, jež jsou stále úspěšně praktikované. I když autor nepopírá, že syntetické léky při některých onemocněních vynechat nelze, je jasné, že zejména léčivou stravou se můžeme mnoha zdravotních potíží zbavit. Pro zajímavost uvádí srovnání potravinových a farmakologických prostředků. Zmiňuje i současné „trendy“ potravin a význam „velké trojky“ antioxidantů – vitamínů A, C a E, zdraví prospěšných druhů tuků, ale také flavonoidů, beta-karotenu, luteinu a dalších důležitých prvků ve stravě. Vysvětluje, jak vhodně zvolené jídlo podporuje dobrou kondici a proč je nutné osvobodit se od „světa bílého chleba“ a nezdravě zpracovaných potravin, jejichž nadměrná spotřeba s sebou nese riziko nadváhy, obezity a dalších zdravotních potíží.

Je třeba přihlédnout k tomu, jaký jídelníček je pro určitého člověka nejlepší. Autor sice nezakazuje maso, má-li na něj někdo chuť, ale mělo by být součástí vyvážené stravy s významnou dávkou ovoce zeleniny a celozrnných potravin. James A. Duke nabízí několik možností, „jak se prokousat ke zdraví“ a vytěžit z jídla to nejlepší. Nevyhýbá se ani bio-polemice či potravinám s nejvyšším obsahem pesticidů. Inspirativní jsou jeho nápady ohledně kreativního vaření, stejně jako seznam dvanácti nejskvělejších potravin pro zdolání nemocí. Patří mezi ně luštěniny, cibuloviny, celer, skořice, potraviny s obsahem kofeinu, citrusové plody, zázvor, máta, paprika, granátová jablka, kurkuma a vlašské ořechy.

Převážná část knihy nás provádí světem léčivých potravin pro více než osmdesát nejčastějších nemocí počínaje afty, angínou až po zelený zákal a ztrátu paměti. Každému onemocnění je věnován potřebný prostor s popisem konkrétní nemoci, příčiny jejího vzniku, a také léčivých potravin a bylin, včetně upozornění na jídla vyvolávající alergii i na ty, které ji pomáhají zvládat.

Užitečná publikace bude vítaným pomocníkem každému, kdo si chce vylepšit nebo udržet zdraví. Autor v ní přináší důležité a zajímavé informace erudovaně, přátelsky, se zdravým nadhledem i s jemnou špetkou humoru, což tomto přínosnému dílu zaručuje úspěšnost předchozího bestselleru.

Anag 2017, 496 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
33_zahajeni_2609-174...
edf-tour-2010-bielsk...
08-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.