Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Příručka Alexanderovy techniky

Příručka Alexanderovy techniky

Příručka Alexanderovy techniky

Richard Brennan

Richard Brennan, ředitel Alexander Technique Centre v irském Galway vyučuje více jak čtvrt století unikátní techniku Fredericka Matthiase Alexandera (1869-1955), podporující vědomější propojení těla a mysli. Podtitul jeho knihy, abychom převzali kontrolu nad držením těla a svým životem, ani v nejmenším nepřehání. Ti, kteří tuto osvědčenou metodu již vyzkoušeli, potvrzují její blahodárné účinky, které působí preventivně i terapeuticky a podporují fyzickou a duševní svěžest.

Když F. M. Alexander trpěl stále silnější ochraptělostí a postupnou ztrátou hlasu, byla jeho nadějná herecká kariéra vážně ohrožena. Chtěl najít příčinu a díky dlouhodobému sebepozorování přišel na to, jak dosáhnout lepší tělesné koordinace, která mu navrátila zdraví. Zjistil, že je velice důležité, jakým způsobem používáme tělo a jak přemýšlíme nebo reagujeme na různé podněty. Svoji metodu, která pomohla velkému množství nemocných, vyučoval do sedmdesáti devíti let. Tehdy po infarktu ochrnul na polovinu těla, ale díky jedinečné technice se uzdravil a pokračoval ve výuce až do roku 1955, kdy v osmdesáti šesti letech zemřel.

Alexanderova unikátní metoda umožňuje vědomým propojením mysli a těla změnit nesprávné návyky pohybu a posílit tělesné i duševní zdraví. V důsledku chronického napětí, stresu či nedostatku pohybu totiž držíme tělo chybně a běžné úkony vykonáváme s nepřiměřenou zátěží, což s sebou v důsledku přináší řadu zdravotních omezení a komplikací. Díky jednoduchým cvikům a nápravě zažitých návyků při sezení, stání a pohybu, lze cíleně působit na žádoucí formování těla, a také podporovat pružnost a ladnost přirozeného pohybu. Kladně tím ovlivňujeme nejen dobré držení a „používání“ těla, ale také svoje emoce a duševní vyrovnanost. Metoda působí na uvolnění svalového napětí a blokád páteře, jejíž jednotlivé části zároveň ovlivňují funkci vnitřních orgánů. Dá se tedy říci, že Alexanderova technika příznivě působí na zdraví těla i na psychiku. Učí nejen správně a s lehkostí se pohybovat, ale rovněž plnému dýchání, uvolňuje napětí v kloubech, v páteři a mírní nebo odstraňuje bolesti zad. Ulehčuje těhotenství a porod, je výbornou rehabilitací po úrazech a má příznivý vliv na úzkosti či deprese.

Brennanova kniha je skvělým průvodcem, vysvětlujícím podstatu a význam Alexanderovy techniky. Připomíná nutnost se zpočátku před určitým jednáním na chvíli zastavit a vědomě zvolit správné provedení pohybu, abychom odstranili nezdravý pohybový stereotyp. Zdůrazňuje sílu mysli, která může napětí v těle vyvolávat, nebo ho naopak uvolňovat podle zde uvedených pokynů. Dokážeme pak lépe vnímat, které svaly jsou i v klidovém stavu napjaté a stáváme se pozorovatelem nejen svého těla, ale i mysli a emocí.

Kapitolu věnovanou tomu, jak Alexanderova technika pomáhá k nejlepšímu sportovnímu výkonu, uvítá každý, kdo se věnuje golfu, fotbalu, jezdectví, cyklistice, běhu, tenisu, či kulečníku. Nastávajícím maminkám je určena část o těhotenství a porodu. Provádění uvolňujících poloh jim uleví od bolesti zad, únavy, při porodu i v období po něm tak, aby nebyly přetěžovány klouby, svaly nebo páteř. Závěr patří cvikům, vedeným za spolupráce učitele. Nakonec sděluje své zkušenosti několik lidí různého věku i povolání, jimž tento postup přinesl fyzický i mentální prospěch. Knihu uzavírají užitečné kontakty, doporučená literatura a rejstřík.

Přehledně a graficky zdařile pojatá publikace obsahuje množství názorných barvených fotografií doplňujících text i konkrétní cviky. Nejdůležitější pokyny jsou zvýrazněny, kapitoly provází výstižné a motivující citáty. Autorovi se podařilo jednoduše a přitom souhrnně seznámit s jedinečnou technikou a poskytl tak čtenářům nepostradatelnou, inspirativní příručkou.

Anag 2017, 144 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

03-opava-jakartovice
P5303066
rakousko2011-02
49_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.