Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Přírodní stravou ke zdraví - Asijské tradice a moderní výživa

Přírodní stravou ke zdraví - Asijské tradice a moderní výživa

Přírodní stravou ke zdraví - Asijské tradice a moderní výživa

Paul Pitchford

Unikátní, obdivuhodné dílo Paula Pitchforda, předního odborníka v oblasti moderní výživy, se okamžitě stalo světovým bestsellerem. Jako znalec asijských tradic výživy a cvičení posilujících tělo i ducha, je dokázal efektivně spojit s moderní terapií Západu. Ve svém mimořádném díle zúročuje hluboké znalosti s dlouholetou praxí. Přináší podrobný, ucelený přehled o využití stravy k regeneraci a posílení zdraví.

Paul Pitchford řídí v severní Kalifornii Heartwood Institute Wellness Clinic v Carberville a Oriental Healing Arts Program se zaměřením na asijské léčebné metody a integrační výživové programy. Přes třicet let učí a propaguje ideální přístup ke správné výživě a trvalému zdraví. Zohledňuje přitom tři důležité aspekty: osvětu, uvědomělý pohyb včetně jógy, tai-chi a čchi-kungu a výživu založenou na regionálních a nerafinovaných potravinách, neboť navyšování rafinovaných, geneticky modifikovaných a syntetických (ne)potravin totiž moderní společnost ohrožují degenerativním onemocněním.

Vychází z tisícileté Východní, zejména čínské tradice harmonického vyvážení stravy podle tělesného typu člověka, orgánových systémů a vlastností potravin, působících jak na detoxikaci, tak k posílení, obnově zdraví a celkovému omlazení. Přitom je třeba brát ohled na jedinečnost každého člověka, znát jeho potřeby, ale i vlastnosti potravin, jejich kombinace a přípravu. „Tato kniha vybízí k tomu, abychom usilovali o životní pohodu a uvědomění, i když nás zrovna netrápí žádná nemoc,“ říká její autor. Strava, kterou doporučuje, až na vzácné výjimky neobsahuje živočišné produkty a nabízí ji ve více jak 300 kreativních a chutných receptech, posilujících vitální energii.  

Publikace je členěna do pěti hlavních kapitol. V první se autor zabývá diagnózou nemocí a jejich léčbou v duchu čínské medicíny. Druhá část je věnována základům výživy a přechodu na nový, uzdravující stravovací režim. Pozornost je věnována bílkovinám, vodě, olejům a tukům, sladidlům, soli, ochucovadlům, kofeinu a koření, vápníku, výrobkům ze zelených potravin, vitamínům, půstu a očistě, jídlu pro děti nebo tématům přejídání a stárnutí. Dále se čtenář seznámí s nemocemi jednotlivých orgánů a informacemi o jejich přírodní léčbě. Zaujme rovněž terapeutické využití pěti chutí (ostrá, slaná, kyselá, hořká a sladká). Například „nadměrná konzumace sladkých potravin podle čínské léčitelské tradice poškozuje ledviny a slezinu-slinivku, oslabuje kosti a vyvolává ztrátu vlasů.“ Čtvrtá kapitola se zaměřuje na konkrétní onemocnění a jejich léčení vybranou stravou. Závěrečná část knihy obsahuje více než tři sta vegetariánských receptů s uvedením vlastností použitých potravin a způsoby jejich přípravy. Jsou zde uvedena jídla z obilovin, luštěnin, zeleniny, inspirativní saláty ochucené ořechy, semínky, klíčky, a také s využitím mořské řasy, dále různé druhy polévek, omáček, pomazánek a paštik, nechybní ani návody na nakládanou zeleninu a ovoce. Publikaci uzavírá seznam literatury, odkazy s poznámkami a užitečný abecední rejstřík.

Paul Pitchford ve svém životním díle dokazuje souvislost mezi stavem mysli, tělem a výživou, doloženou jak tisíciletou tradicí východu, tak novodobými vědeckými výzkumy. „Prožití souladu Východu a Západu přenese člověka do nových sfér uvědomění a může vést k obnově ve všech oblastech jeho života. Práce na knize Přírodní stravou ke zdraví pro mě byla nádherná, okouzlující zkušenost. Chci se čtenáři tuto zkušenost sdílet, aby nalezli takovou míru uzdravení a harmonie, která předčí jejich očekávání.“

Velkoryse pojatá publikace je i přes obsažnost koncipována tak, aby přehledně a přístupnou formou poskytovala důležité a užitečné informace. Zásadní knižní počin seznamuje s učením autora, které inspirovalo již miliony čtenářů, mezi nimi i studentů a praktických lékařů po celém světě.

Pavel Dobrovský – Beta, s. r. o. 2017, 752 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140733
edf-tour-2010-bielsk...
img_3726
img_3712
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.