Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Povídky

Povídky

Povídky

Mark Twain

Nakladatelství Vyšehrad vydává soubor pěti vynikajících povídek Samuela Langhorna Clemense, jak se jmenoval proslulý americký spisovatel a humorista Mark Twain (1835-1910).

Muž, jehož výrok „Klasik je spisovatel, jehož díla se chválí, ale nečtou“ patří naopak mezi spisovatele uznávané a nejoblíbenější. Jeho čtivé knihy psané s lehkostí, humorem, výstižnými postřehy ze života a skvěle vykreslenými lidskými povahami se stálé těší velké oblibě.

První povídka vypráví podivuhodný příběh patnáctiletého chlapce, který se v neklidném období války Severu proti Jihu přihlásil u velitele pevnosti Fort Trumbull jako rekrut. Přestože nesplňoval podmínky přijetí, majorovi se ho zželelo, když se dozvěděl o jeho bědném životě a přijal ho. Netušil však, jak se bude odvíjet jeho působení v armádě a co vše s sebou přítomnost mladého rekruta přinese.

Ve výběru Twainových povídek nechybí ani jeho první, kterou vydal ve třiceti letech a ihned se díky ní proslavil. Jde o humornou příhodu o proslulém žabím skokanu z Calaveraského okresu. Autor vycházel z vlastních zážitků, když v době zlaté horečky bydlel krátký čas v Angels Camp v Calaveras. Místní tu na počest spisovatele, který dnes již poklidné městečko proslavil, pořádají každoročně v květnu závody žab ve skoku do dálky, na které se sjíždějí žabí šampioni z celých Spojených států.

Zvláštní příběh Uloupený bílý slon, jenž byl jako vzácný dar siamského krále zaslán anglické královně, má napínavý děj, vyprávěný jistým džentlmenem, který měl tu čest zhostit se důležitého úkolu včas a v pořádku zvíře předat. Prvních čtrnáct dnů se to dařilo skvěle, pak však nastala pohroma, když bílého slona někdo ukradl a začala tak nelehká pátrací anabáze.  

Povídka Žije, nebo je mrtev? odhaluje tajemství, jak ochránit génia před smrtí hladem a dopřát mu zaslouženou odměnu, kterou si obvykle na jeho úkor strkají do kapes jiní.

Závěrečná, legendární Milionová bankovka vypráví romantický příběh o neobvyklé sázce, v níž hlavní role hrají dva bohatí bratři, kteří takovou bankovku poskytnou na měsíc americkému jachtaři, jenž se shodou nepředvídatelných okolností dostane do Londýna a vyjma jediného dolaru je zcela bez prostředků. Tato okolnost se má však za třicet dnů, po které může mladý muž bankovku užívat, změnit a ovlivnit tak jeho další život.

Soubor povídek vychází ve vynikajícím překladu Františka Fröhlicha. Přitažlivá obálka knihy je dílem Kateřiny Urbanové.

Vyšehrad 2017,  128 s.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-05
IMG_1208
priprava2011-07
PBelobradek,JWitos
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.