Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Srdce meditace - Objevování nejniternějšího vědomí

Srdce meditace - Objevování nejniternějšího vědomí

Srdce meditace - Objevování nejniternějšího vědomí

Dalajlama
Z přednášek k vydání připravil Jeffrey Hopkins

Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama, exilový vůdce tibetského lidu a laureát Nobelovy ceny, seznamuje s naukou buddhismu jak ve svých nesčetných přednáškách po celém světě, tak i prostřednictvím knih, jichž napsal více než stovku.

Jeho tlumočník (v letech 1979-1989), Jeffrey Hopkins, emeritní profesor Studií tibetského buddhismu Virginské univerzity, v této knize zaznamenal jednak soukromé lekce dalajlamy o vizionářské básni mistra Patrula Rinpočhe Tři klíče pronikající jádrem, jednak dalajlamovy přednášky v Camden Centre v Londýně, zaměřené na popis metody umožňující „ponořit se hluboko do stavu nesvázaného přílišným přemýšlením uvnitř obnaženého jádra nejniternější vědomí – Velké dokonalosti. Cílem je využít prostor mezi myšlenkami, abychom mohli pocítit hlubší úroveň základního vědomí, věnovat mu pozornost a uvědomit si spodní hranici veškerých vědomých prožitků.“

Čtyři části knihy osvětlují podstatu významné duchovní básně velkého tibetského jogína Petrula Rinpočche. Čtenář se postupně naučí, jak se „ponořit do jádra reality“, a to prostřednictvím náhledu, nekonečného prostoru, zakotveného v praktických principech tří klíčů. Dozví se, jak cvičit empatii vůči druhým a porozumět podstatě všech jevů, pozná systém Velké dokonalosti s nejniternějším vědomím, prezentující princip všech řádů, praktikujících tibetský buddhismus. Třetí část zprostředkovává přístupnou formou význam a podstatu básně, odhaluje postup, jak se vymanit z utkvělého přemýšlení a toku myšlenek a využít projevující se hlubší mysl v prostoru mezi nimi. Čtvrtý díl se zaměřuje zejména na pojem pravdy. Ať se zdá praxe v posilování vnitřního rozvoje být náročnou, trpělivost, svědomitost, síla vůle a odhodlání jsou hnacími silami, s nimiž lze zkrotit mysl a dosáhnout míru v duši i míru v jednání.

Báseň Tři klíče pronikající jádrem je v plném znění uvedena na konci knihy, kterou uzavírá vybraná literatura a přehledný rejstřík.  

Anag 2017, 150 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier12
p1140715
29_zahajeni_2609-163...
img_3759
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.