Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Moudrost šaolinských mistrů

Moudrost šaolinských mistrů

Moudrost šaolinských mistrů - Jak ovládat emoce

Bernhard Moestl

Nakladatelství Beta vydává již sedmou knihu Bernharda Moestla (nar. 1970), rakouského fotografa, respektovaného a oblíbeného spisovatele, který léta pobýval v Asii, kde jako jeden z mála mohl poznat učení mnichů čínského kláštera Šaolin. Jejich nauku a poselství předává ve svých přednáškách a knížkách.

„V Šaolinu se říká, že si člověk totiž může vyšlapat cestu ke svému štěstí docela sám,“ povzbuzuje autor, který v tomto duchu napsal poučnou knihu věnovanou emocím. Umět pracovat se svými pocity a ovládnout emoce, vidí jako hlavní předpoklad k vnitřní síle a vyrovnanosti. „Jednat na základě emocí je stejné, jako když se na kluzké podlaze musíte bránit proti někomu, kdo stojí na suchu,“ potvrzuje další šaolinské pravidlo. Proto je tak důležité rozhodovat se z vlastní svobodné vůle, nikoliv v emotivní reakci na chování jiného člověka. „Naše pocity čerpají ničivou sílu ze skutečnosti, že nás zlákají udělat něco, co rozpoznáme jako špatné už v momentě, kdy se toho dopustíme.“ Jednat v afektu zpravidla nepřináší užitek, naopak si tím škodíme. I když mnohdy není v našich silách emoce potlačit, můžeme jim – víme-li jak - zabránit, aby nás ovládaly a ovlivňovaly naše jednání i duševní vyrovnanost.

Moestlovo knihy jsou úspěšné právě díky tomu, že v nich dokáže jednoduše a jasně odhalit příčiny problémů a zároveň ukázat, jak se zbavit nesprávného myšlení a jednání. Čtenář se postupně seznámí se sedmi důležitými principy – principem vyrovnanosti, vymezení, neočekávání, nekonání, nezlomnosti, obrany a sebeovládání. Každý z nich obsahuje konkrétní příběh, postup, jak dobře jednat, povzbuzení s motivujícími citáty a praktická cvičení, v nichž formou odpovědí na dané otázky lépe pochopíme své jednání.
Krok za krokem poznáváme, jak reagovat, abychom neškodili sobě ani druhým. „Protivníkovi“ již neumožníme, aby nás porazil vlastní silou, neboť budeme schopni jednat na základě svého přesvědčení, oproštěni od svazujícího očekávání. Důležitý je rovněž takový princip obrany, kdy dokážeme ukončit boj – střet dřív, než začne. Posilováním sebeovládání se naučíme pracovat s pocity a emocemi. Budeme schopni utvářet si svůj život podle vlastních představ, bez ovlivňování druhých a do svého vědomí si pustíme jen pozitivní myšlenky, jež nás posilují a posouvají dál.

„Naše myšlení utváří naše postoje, náš charakter, naše rozhodování – a tím náš život. A svým myšlením to všechno také můžeme kdykoli změnit. Jelikož v nás každá myšlenka vyvolává jisté očekávání, které si často vůbec neuvědomujeme, i myšlení má nad námi moc, již není radno podceňovat,“ říká autor, jenž má výjimečný dar motivovat a citlivě povzbuzovat každého, kdo chce svobodně zvolit, jak se bude cítit, myslet a rozhodovat. Čtenáře vede přátelsky, bez mentorského poučování a posiluje tak odhodlání pracovat na zlepšení kvality života i zdraví.

Pavel Dobrovský – Beta s. r. o. 2017, 176 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-13
rakousko2011-22
IMG_1214
16
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.