Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Hoď to za hlavu …místa je tam dost

Hoď to za hlavu …místa je tam dost

Hoď to za hlavu …místa je tam dost

Alexandra Reinwarthová

Německá novinářka a spisovatelka (nar. 1973) je autorkou několika velice úspěšných knih.
S manželem Axelem Fröhlichem, o němž se v nich často zmiňuje jako o „L.“, se před lety přestěhovala z Regensburku do nového domova poblíž Barcelony. Každá její nová knížka, psaná otevřeným, neotřelým způsobem, patří pokaždé mezi nejprodávanější.

V poměrně útlé publikaci se povzbuzení „hoďte to za hlavu“ vyskytuje opravdu často. Autorka totiž s humorem sobě vlastním ukazuje, „jak skvělé je zbavit se něčeho, co nám nedělá radost“ a to i přesto, že je někdy těžké se některých věcí zbavit nebo je prostě nechat plavat. Může se zdát možná až lehkomyslné tolik starostí, stresů, obav, očekávání a představ o sobě a druhých jen tak hodit za hlavu. Vždyť se týkají nás samotných, vztahů v rodině, v práci, známých i přátel a samozřejmě, také lásky… Autorka i sem vrhá světlo neúprosně ukazující, čím se v životě zbytečně zatěžujeme a trápíme, co anebo kdo z nás energii vysává.

Pokud také patříte mezi ty, kteří se omlouvají, když do nich někdo vrazí, cizí názor je pro vás důležitější, než vlastní a nedokážete odmítnout (šéfovi, partnerovi, kamarádce) další prosbu, kterou vás jen využívají, pak si po přečtení této knihy posílíte sebevědomí i chuť osvobodit se od svazujících věcí či vztahů.
Při čtení budete mít pocit, že jste se setkali se s přízněnou duší, která vám naprosto rozumí a v mnoha ohledech si prošla stejnými pocity a zkušenostmi, s nimiž byste se sami rádi vyrovnali tak, abyste byli spokojeni. Může vás trápit nějaké kilo navíc, vzhled či pomyšlení, že v podstatě jen vegetujete, že na spoustu věcí, které byste chtěli změnit, vůbec nemáte vliv, nebo že prožíváte častěji pocit viny a špatného svědomí a trpíte komplexem méněcennosti.
Autorka nabízí účinnou a rychlou první pomoc – jak se rozloučit s tím, co nám společnost ráda vnucuje v zažitých názorech. Znamená to podívat se dobře sami na sebe a své nevhodné stereotypy chování, stejně jako na přátele a známé, jejichž přítomnost vás stresuje a vysiluje, ale i na nepříjemná rodinná setkání, rodinné tradice, které místo pospolitosti vztahy narušují. Klade otázky, jichž se sami bojíme dotknout, nastavuje zrcadlo, které ne vždy je právě lichotivé. Avšak výsledek konfrontace stojí za to - je osvobozující! Umožňuje mnohem lépe zvládat různá úskalí v kontaktu s nejbližšími, s přáteli, v zaměstnání, nebo v lásce, když ztratíme růžové brýle zamilovanosti…

Satirické sebereflexe, pronikavý postřeh, s humorem a bez servítků vyjevená fakta dokáže Alexandra Reinwarthová podat s nadhledem a zároveň s citlivým porozuměním z pozice dobré kamarádky. Ve skvělém překladu Jana Hlavičky je kniha o to bližší, že se v příbězích a situacích prožitých autorkou, sami často poznáváme - jen jsme u některých zatím nenašli dost odvahy hodit je za hlavu.

Pavel Dobrovský – Beta s. r. o. 2017, 150 s.

Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303051
krajsky-odborn02
P5303069
25
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.