Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Toskánské kopce. Nový život ve starém kraji

Toskánské kopce. Nový život ve starém kraji

Toskánské kopce. Nový život ve starém kraji

Ferenc Máté

Ferenc Máté (nar. 1945) v jedenácti letech emigroval s matkou z rodného Maďarska do Vancouveru v Kanadě. Živil se různými pracemi, byl fotograf, stavitel lodí, proslul jako spisovatel. Se svou ženou Candace procestoval mnoho zemí světa, aby se nakonec v roce 1990 zabydleli u toskánského Montalcina, kde se později také se synem starají o vinice, jejichž značku Máté oceňují odborníci i mnozí milovníci vína. Díky nakladatelství Maxdorf se můžeme seznámit s již druhou knihou Mátého úspěšné toskánské trilogie, v níž popisuje zážitky z nového italského domova.

Po letech společného cestování a neustálého stěhování si Candace uvědomila, že by se ráda usadila, třeba právě v malebně zvlněné krajině Toskánska, které právě s Ferencem navštívili a naprosto je okouzlilo. Mezitím uplynul rok v New Yorku, kdy on dokončoval knihu o plachetnicích a pracoval na dalším románu a ona završila studia výtvarného umění magisterským titulem. Touha zabydlet se v novém domově je přitáhla zpět do Itálie, kde se jim během měsíce podařilo najít vhodný dům – menší klášter, založený ve 13. století na místě s dalekými výhledy, který „čekal, až ho něčí sny naplní životem“.

Čtenář se spolu s nimi může kochat líbeznou toskánskou krajinou „nejkrásnější, jakou jsme kdy viděli“, jejíž kouzlo dokáže autor načrtnout tak, že ihned vyjevuje její charakter i atmosféru. Stejně svěže a barvitě představuje osobité a svérázné obyvatele, hrdé, pracovité, milující život v jeho barvitosti i chutích, stejně jako znamenitá vína kraje. „A možná nejopravdovější svobodou je být ponechán o samotě. Dívat se na ty kopce, jak dlouho je vám libo. Odejít na nekonečně dlouhou procházku, budete-li chtít. A nacházet přitom na každém kroku nevyčerpatelné množství přírodních krás a zázraků, jež lidé vytvářeli celá staletí. Možná právě v tomhle spočívá hluboký půvab Toskánska.“

Oba mladí novousedlíci italsky zprvu moc neuměli, ale intenzivní studium a konverzace se sousedy, v nichž našli věrné a upřímné přátele, se italština rychle stala jejich druhým jazykem. Místní je přijali mezi sebe, a tak stejně jako oni zde žijí jednodušším, prostším, i když tvrdším životem s humorem, nadhledem i nabytou moudrostí po generace předávanou. Neustále zažívají radost z pestrých a mnohdy humorných zážitků, stejně jako z obohacujících setkání.

Ferenc Máté dokáže čtenáře okamžitě vtáhnout do děje. S vtipem a lehkostí líčí dobrodružství plná objevů i příhod každodenního zdánlivě všedního života. Těší se ze svobody, z přírody, z přátelských setkání, a samozřejmě také z jedinečné kuchyně. Jeho kniha se čte jedním dechem, a tak vzniká dilema - s chutí ji co nejdříve dočíst, nebo si četbu přiměřeně dávkovat pro dobrou náladu a vnitřní pohodu. Ať tak či onak, Toskánsko s jeho koloritem si oblíbíte a možná zatoužíte ho sami poznat.

Maxdorf 2016, 302 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-03
33_zahajeni_2609-174...
IMG_1223
v-dolina2010-07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.