Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky První pomoc pro všechny situace

První pomoc pro všechny situace

První pomoc pro všechny situace

Lucie Malá, David Peřan

Publikace určená pro širokou veřejnost poskytuje přehledné pokyny a rady první pomoci podle nových metod v souladu s platnými evropskými doporučeními 2015. Nepostradatelná příručka prezentuje v přehledně rozvržených kapitolách souhrn v současnosti užívaných způsobů při poskytování první pomoci, který běžně praktikují záchranáři nejen v České republice.

Kromě praktických rad kdy „za všech okolností musíte jednat rychle a rozhodně“, se autoři zaměřují také na otázku psychologie při poskytování pomoci, když je potřeba překonat strach, psychické vypětí i časovou tíseň. Kniha poskytuje cenné rady a doporučení od prvního okamžiku volání tísňové linky k následnému vyšetření postiženého a jak si dále poradit při polohování podle různých úrazových stavů nebo s vyprošťováním zraněného z vozidla a jeho přenášením. Popsána je i s názornými kresbami resuscitace dospělého a dítěte. V kapitole věnované neúrazovým stavům jsou uvedeny nezbytné úkony, pomáhající při potížích s dýcháním, bolestí na hrudi, cévní mozkové příhodě, u akutních situací při cukrovce, intoxikaci, šokových stavů nebo překotného porodu, zánětu hrtanu či tonutí. Další důležité informace učí, jak praktikovat pomoc při krvácení, poranění hrudníku, páteře nebo končetin, včetně způsobů obvazování a dlahování.

Každá kapitola obsahuje popis příznaků postižení, vyžadujících první pomoc, názorný návod, jak ji poskytnout i postup záchranné služby. Jsou zde také informace o nově užívaných postupech a zmíněny jsou i ty, od nichž se v současné době již upustilo. Závěr tvoří stručný přehled nejdůležitějších údajů, které je dobré vědět. Názorné ilustrace pomáhají v orientaci, jak správně popsaný úkon provést.

Příručka v praktickém formátu je výborným pomocníkem, který nás seznamuje se základními pravidly a postupy první pomoci. Jejich osvojení by mělo patřit k běžným znalostem každého z nás, neboť přivoláním záchranné služby a poskytnutím účinné pomoci můžeme zachránit zdraví a nezřídka i život.

Vyšehrad 2016, 192 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1010
IMG_0975
IMG_0146
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.