Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Kuchařka při onemocnění ledvin

Kuchařka při onemocnění ledvin

Kuchařka při onemocnění ledvin

Růžena Milatová, MUDr. Marek Novotný

Zkušená nutriční terapeutka spolu s odborným lékařem Kliniky nefrologie v IKEM napsala dietní kuchařku pro pacienty s onemocněním ledvin i jejich blízké. Nabízí v ní vítanou inspiraci ve sto devíti snadných recepturách na pestrá, chutná a lehce stravitelná jídla.  

V úvodu knihy MUDr. Marek Novotný vysvětluje důležitou funkci ledvin při odstraňování zplodin látkové přeměny z těla a uvádí příčiny onemocnění, jímž trpí v České republice každý desátý člověk. Varovné příznaky nemoci bývají bohužel často přehlíženy, nebo je jim připisován jiný význam a dlouhodobě snížena funkce ledvin se mění v chronickou nedostatečnost, která může vyústit v celkové selhání, vyžadující dialýzu nebo transplantaci. Čtenáři se dostávají užitečné informace a rady, čemu se má ve stravě vyhnout a které potravinové složky naopak posílit. Seznamuje ho s dietním režimem, kdy je nutné lékařem stanovené množství bílkovin a energie přesně dodržovat. Velice užitečné jsou seznamy vybraných potravin s údaji o množství draslíku, fosforu, sodíku, které je třeba mít při onemocnění ledvin pod kontrolou.

Dietu jako součást léčby předepisuje lékař za součinnosti specializované dietní sestry každému pacientovi tak, aby mu co nejlépe vyhovovala jako účinná součást celkové léčby. Tato kuchařka nabízí přes stovku receptů na přípravu jednoduchých a vyvážených jídel určených pro dvě osoby. U každého je kromě ingrediencí a popisu uvedeno množství draslíku, sodíku, fosforu, rovněž tuků, sacharidů a bílkovin. Pro snadnější odměřování potravin poslouží přehledná tabulka převodu gramů na lžíce. Jsou zde oblíbené receptury od polévek, bezmasých i masitých pokrmů včetně omáček, příloh, salátů, pomazánek, nechybí ani moučníky a sladká jídla. Jejich barevné fotografie zároveň dokazují, že i dietní pokrm může být připraven lákavě a chutně.

Vyšehrad 2017, 104 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303067
img_3700
okolo-msk2011-203
IMG_0179
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.