Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání)

Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání)

Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání)

Josef Jonáš, Jiří Kuchař, David Frej

Autorský kolektiv zkušených odborníků na zdravou výživu a přírodní léčbu předkládá „manuál pro úspěšné ozdravení trávicího traktu po aplikaci syntetických antibiotik“, jak zní podtitul nového knižního bestselleru nakladatelství Eminent.

Díky antibiotikům lze zastavit nebo zpomalit růst bakterií, a proto se často užívají zejména k léčbě infekčních nemocí. Podle Ministerstva zdravotnictví však lékaři někdy předepisují antibiotika i v případech, kdy to není nutné, nebo určí nevhodné dávkování či délku léčby. Přitom jejich nadužívání vede k nebezpečné rezistenci bakterií a omezuje, nebo přímo znemožňuje účinnost léčebného procesu.  

Pokud však je tato léčba nezbytná, je třeba po jejím ukončení aplikovat probiatika, díky nimž lze omezit nežádoucí vedlejší účinky a obnovit antibiotiky narušené fungování imunity i střevní flóry. Autoři upozorňují na úskalí léčby syntetickými antibiotiky, seznamují s naším vnitřním mikrobiálním světem a zaměřují se na prevenci a terapii přírodní cestou s ohledem na obnovení rovnováhy střevní flóry, detoxikaci organismu a jeho celkovou revitalizaci.

Nabízejí užitečné informace o potravinách, obsahujících probiotika, vyskytujících se zejména v mléčných výrobcích jako kefír, jogurt, ovčí nebo kozí mléko, rovněž ve stále více oblíbené kvašené zelenině a dalších potravinách, které se významnou měrou podílejí na zdravě vyvážené funkci naší mikroflóry. Stejně tak důležitou roli hraje prebiotikum - nestravitelná složka, obsažená v řadě potravin jako vláknina, vyživující mikrobiální flóru v trávicím traktu a podporující jeho správnou funkci.

Podrobněji jsou uvedeny vybrané potraviny, pomáhající při posílení zdraví - ořechy, rostlinné oleje, byliny, podpůrné a léčebné prostředky jako celozrnné obiloviny, rostlinné klíčky, houby, mořské řasy, smoothies ad. Každé potravině je věnován prostor s uvedením popisu, účinků včetně chutných receptů, doplněných mnoha barevnými fotografiemi. Nechybí ani důležitá upozornění, čeho se vyvarovat či užitečné rady k podpoře zdraví.

Graficky velice přitažlivě zpracovanou knihu s množstvím důležitých informací a doporučení uzavírá abecední seznam receptů a použité literatury. Uvítá ji nejen ten, kdo se právě léčí antibiotiky, ale každý, kdo se chce dozvědět přehledně poučným způsobem, jak posílit zdraví prevencí i v době nemoci.

Eminent 2017, 240 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140648
rovna_prava_pro_vsec...
76_2soutezni_den_290...
p1140662
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.