Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Domov

Domov

Domov

Marilynne Robinsonová

Nakladatelství Leda představuje další z trilogie volně na sebe navazujících próz americké autorky Marilynne Robinsonové (nar. 1943). Za román Domov, stejně jako za předchozí díly Gilead a Lila (ověnčenými prestižními cenami) obdržela významnou cenu Orange Prize, udělovanou nejlepším světovým spisovatelkám.

Do městečka Gilead v americké Iowě, kde osaměle žije ovdovělý reverend Robert Boughton, jehož šest dětí se rozprchlo do světa, se vrací dcera Glorie, aby o starého, nemocného otce i jeho dům pečovala. Zanedlouho po ní přijíždí po dlouhých dvaceti letech také syn Jack, rodinou považovaný za černou ovci. Otec ho netrpělivě očekává a touží po sblížení a vzájemném porozumění, je připraven mu pomoci.
Povahově rozdílní sourozenci k sobě hledají cestu, opatrně se jeden druhému ve vzácných chvílích otevírá a jen letmo odhalují zranitelná místa „jako by ve skutečnosti byli dva cizí lidé, které okolnosti vnutily k příliš těsnému soužití a kteří snadno prohlédnou tenké zástěny, jež se vztyčují pro udržení iluze soukromí.“ Oběma se život nevydařil tak, jak si představovali, svoji vnitřní samotu však řeší každý jinak. Domov místo, které je spojuje, zároveň oživuje někdejší zklamání, zranění a nepochopení.  

Příběh Boughtonovy rodiny je pronikavou sondou do citlivého nitra osobností, kam hlavní protagonisté sami neradi vstupují, neboť jsou přitom vždy vystaveni konfrontaci s tím, jak v životě s jeho danými morálními a společenskými nároky obstáli.

Citlivě vnímavý překlad Veroniky Láskové umožňuje jedinečný příběh vynikající spisovatelky číst jedním dechem.

Leda 2016, 356 s.  

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-02
luhacovice-11
P6231620
krajsky-odborn07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.