Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Jídlo jako medicína

Jídlo jako medicína

Jídlo jako medicína

Zdravá strava pro rychlý metabolismus
Haylie Pomroyová, Eve Adamsonová


Obsažná publikace známé výživové poradkyně, oblíbené pro celostní vnímání zdraví také mezi známými celebritami Hollywoodu, je pojata v duchu výroku řeckého lékaře Hippokrata: „Nechť je strava tvým lékem a lék tvou stravou.“

Autorka dvacet let pomáhá lidem upravit jídelníček, aby příznivě působil na jejich zdraví i váhu. Vlastní onemocnění a zdravotní kolaps ji kdysi nasměrovaly ke studiu metabolických procesů a léčivých účinků jídla. V knize se dělí o své znalosti, zkušenosti i vědecké poznatky „jak použít potraviny k usměrňování chemických pochodů v těle tak, abychom překonali genetické i jiné problémy“ a dokáže přitom čtenáře strhujícím způsobem nadchnout a oslovit.

Vychází z osvědčené rovnice, že zdraví ovlivňuje potrava, pohyb, prostředí plus metabolismus, metabolické pochody a individualita osobnosti. Naše tělo je natolik důvtipné a geniální, že „samo ví, jak se má změnit, když se změní podmínky, aby nám zachovalo co nejlepší zdraví… Kortikoidy na kožní problémy, prášky proti bolesti, antidepresiva pro dobrou náladu – ty všechny jen tlumí hlas vašeho těla, které se čím dál hlasitěji dožaduje změny.“ Za skutečným zdravím je však třeba jít dál, neboť metabolické procesy jsou závislé na živinách pocházejících z jídla. I když může být v lécích mnoho pozitivního, žádný nemá tak důležitou hodnotu, jakou je hodnota výživná.

Haylie Pomroyová nás učí naslouchat svému tělu, jeho projevům a porozumět tak příčinám poruch trávení, únavě, vyčerpanosti či nedostatku energie. Vysvětluje, jak působí menopauza a „mužopauza“, vysoký cholesterol, záněty a další projevy porušeného metabolismu tuků i poruchy nálady a kognitivních schopností, jaké jsou příčiny problémů s krevním cukrem, diabetem, poruchami imunity a autoimunitních onemocnění. Všechny tyto problémy se dají úspěšně ovlivnit a zde se k tomu dozvíme vše potřebné. Napomůže nám přitom i test na diagnostiku celého těla, z něhož lze snadno zjistit, jaký program je pro nás právě nyní nejvyšší prioritou, nač se zejména zaměřit. Můžeme se inspirovat vzorovými recepty a doporučeným jídelníčkem pro nápravu trávení, posílení energie, odstranění únavy apod. Přínosné jsou i seznamy nejúčinnějších potravin kladně ovlivňujících hormony, metabolismus, náladu, imunitu, mentální schopnosti apod.

Ucelené informace podložené vědeckými studiemi i užitečné rady psané svěžím a přitažlivým způsobem ocení nejen ti, kdo trpí zažívacími poruchami, jsou neustále vyčerpaní, mají rozhozené hormony, vysoký cholesterol či deprese, trpí autoimunitním onemocněním nebo diabetem, tedy formou metabolické disfunkce, ale každý, komu na svém zdraví skutečně záleží. „Jde tu o sílu jídla a o sílu vědomí, co všechno jídlo dokáže. O sílu jídla jako medicíny. Moje vlastní tělo, moji klienti a naše komunita jsou nejlepšími učiteli. Není jen čas zasednout k jídlu. Je čas zasednout ke stravě s léčivou mocí“, vybízí Haylie Pomroyová.

Pavel Dobrovský – Beta 2016, 328 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
img_9257
rovna_prava_pro_vsec...
55_vylet_2809-1031
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.