Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Chemie mezi námi

Chemie mezi námi

Chemie mezi námi

Láska, sex a vědecké pozadí přitažlivosti
Larry Young, Brian Alexander


Doktor Larry Young s novinářem Brianem Alexanderem představují v úspěšné publikaci teorii o tom, jak v lidském mozku vzniká láska, sex, lidské sociální vazby a jakým způsobem tyto mechanismy ovlivňují naše chování nejen ve společnosti, ale i v historickém a politickém kontextu.

Dá se vysvětlit, co je láska? Jak začíná, proč je možné opakovaně volit nevhodný protějšek, z jakého důvodu zůstáváme v nefunkčním vztahu, a proč muž milující svou manželku, přesto může spát s jinou? Je to tím, že má větší sklony k nevěře, než jiní?  Proč v některých případech prostě nemůžeme odolat pokušení?

Neurolog Larry Young se věnuje fenoménu lásky z vědeckého hlediska. Prozkoumává dřívější poznatky kolegů a na základě vlastních objevů i nejnovějších výsledků v oblasti neurovědy poodhaluje tajemství mozkových mechanismů našich emocí, touhy lásky a vzájemných citových pout: “Komplexní vzorce chování, které obklopují tyto emoce, jsou ovládány několika molekulami v mozku. Právě tyto molekuly činící se v daných nervových okruzích jsou tím, co nejsilněji ovlivňuje naše největší rozhodnutí, která nám často úplně změní život.“

Přestože dokážeme rozumem své chování a emoce korigovat a někdy doslova „držet na uzdě“, nelze sílu pudů podceňovat. „Mozkové okruhy touhy a lásky mají tak obrovský vliv, že běžně ovládnou naše racionální já a naše chování podlehne síle evolučních instinktů.“ Studium podobného chování některých zvířat dokázalo, že jsou přitom zapojeny úplně stejné geny, jež ovlivňují i naše chování. Na základě tohoto zjištění nyní vědci dokážou ovlivnit lidské emoce stejnými neurochemickými látkami. „To, co nám sociální neurověda říká o lásce, platí i pro to, jak žijeme celý svůj život a v jakém druhu světa jej žijeme. Lidské poruchy jako autismus, sociální fobie a schizofrenie mají společní základní nedostatek interakce.“

V několika kapitolách nás autoři seznamují se stavbou sexuálního mozku, s chemií touhy, silou apetitu, mateřským obvodem, láskou jako závislostí i s paradoxem nevěry. Dozvíme se často překvapivé informace, vycházejících jak z mnoha konkrétních osobních výpovědí a životních zkušeností a prožitků, tak i zajímavé výsledky vědeckých pokusů a výzkumů. Knihu uzavírá podrobný seznam literatury a přehledný rejstřík.

Chemii lásky, sexu a rodinných pout, jíž každý z nás prožívá, vysvětlují autoři s vtipem, poutavě a velmi přitažlivě a jejich dílo má velké šance stát se bestsellerem.

Anag 2016, 304 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1010
p1140653
IMG_1012
v-dolina2010-01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.