Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Trvalé štěstí

Trvalé štěstí

Trvalé štěstí

Žijte prostě, žijte dobře, změňte svět k lepšímu
Red.: Sarah van Gelder a kol.


Sarah van Geldeg je redaktorkou a spoluzakladatelkou časopisu Yes!, podporující aktivní zapojení občanů při vytváření spravedlivějšího, udržitelnějšího a soucitnějšího světa, posilujícího harmonii s ekosystémem naší země. Je přesvědčena – a zkušenosti jí dávají za pravdu -, že trvalé štěstí narůstá, když se o ně podělíme.

Třiadvacet zkušených autorů nabízí inspirující články o štěstí, rozdělené do tří částí - Co víme o opravdovém blahu, Praktikujeme štěstí (aneb jak ho získat) a Trvalé štěstí a milovaná komunita. Štěstí má různé podoby - můžeme být mnohem spokojenější, když žijeme neokázalý život, kdy luxus nepředstavuje spaní na měkké matraci, ale čas a dostatek energie na to, přispět ke společenským změnám. Bohatstvím je radovat se z přátelství, rodinných vztahů, lásky, z práce či prospěšných aktivit. Neboť jak řekl humorista Art Buchwald: „Nejlepší věci na světě nejsou věci.“  

Publicistka Jen Angel připomíná vědecky prokázané způsoby chování, které nás učiní šťastnými. Patří k nim umění vychutnat si každodenní okamžiky, nesrovnávat se s druhými, dávat si smysluplné cíle, upřímně děkovat či obdarovávat druhé. Akaya Windwood se dělí o svůj obohacující zážitek v příspěvku Proč je důležité zdravit, zatímco buddhistický mnich Matthieu Ricard v článku Toto je tvůj život – věnuj mu vědomou pozornost nabízí jednoduchý způsob tréninku štěstí. Svoji osobní zkušenost, jak se zbavit sexuální závislosti a vrátit se k intimitě, odhaluje Dan Mahle. Oproti tomu příspěvek Jeremy Adama Smithe sází na vděčnost. Podporují ho v tom i vědecké výzkumy - šťastní lidé totiž vnímají vše dobré jako dar a ne jako něco, na co mají právo či nárok. Dokonce i na ztrátu se dá s vděčností pohlížet z nového úhlu a uvědomit si svoji schopnost přeměnit překážku v novou příležitost.

V závěru knihy je uvedeno deset způsobů, jak může trvalé štěstí změnit svět. Odložíme-li identitu spotřebitele, znovu získáme čas na aktivity a pro lidi, na kterých nám záleží, budeme svobodnější a silnější, přestaneme podporovat firmy devastující životní prostředí, přispějeme ke spravedlivějšímu rozložení bohatství, budeme upevňovat sousedské vztahy a komunitu, vyvineme snahu ke zmenšení traumat a přispějeme k léčení.

Anag 2016, 152 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0129
13
v-dolina2011-22
82_ruzne_0110-0938
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.