Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Spojenci na celý život

Spojenci na celý život

Spojenci na celý život

Proč bychom měli bakterie považovat za své přátele
Hanno Charisius, Richard Friebe


Vědecké výzkumy prokázaly, že ani při maximální péči věnované hygieně, nejsme dnes – jak by se dalo očekávat – nutně zdravější, než když jsme se spoléhali pouze na vodu a mýdlo. Přestože se staráme o čistotu za použití tělových přípravků, saponátů a dezinfekční prostředků, narůstají problémy s alergiemi, chorobnou obezitou, cukrovkou, zažívacími obtížemi, mentální choroby i kardiovaskulární a autoimunitní onemocněními.

Jednou z důležitých příčin je narušená rovnováha mikrobů v těle a jeho blízkosti. Zdaleka ne všechny bakterie totiž představují nebezpečí. Mnohé jsou naopak nezbytné pro správné fungování mikrobiálního systému v těle. Bakterie a houbovité mikroorganismy tak podstatným způsobem ovlivňují naše zdraví. Jejich kolonie tvoří celých deset procent lidského těla a oproti 10 bilionům buněk jsou v něm mikrobiální buňky zastoupeny v počtu desetkrát větším.

Svět bakterií je v každém z nás jedinečný a stejně jako u otisků prstů nenajdeme dva naprosto shodné. Například rozdílnost chemických látek vytvářených mikroby na kůži prozrazuje, proč někoho komáři obsypou, zatímco minou člověka, jehož chemické látky je odpuzují. Autoři přibližují vědecké poznatky a podávají ucelený přehled o důležitosti mikrobů, v jejichž „pracovní náplni“ je indikovat a léčit choroby. Seznamují nejen s historií mikrobiologie, ale také s tím, co užitečné bakterie, s nimiž jsme po celý život spojeni, potřebují pro ozdravné působení v prospěšné symbióze v našem těle - od nehtů, pokožky, slin, reprodukčních a střevních orgánů až po léčivé mikroby v konečném „produktu“ střev.

Kniha přibližuje výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů a dokládá je konkrétními případy léčivých účinků působením bakterií. Zdaleka ne každá je totiž nebezpečná. „Většina z nich je pro člověka užitečná a už dlouho jej doprovází. Mají v něm domovské právo a imunitní systém k nim musí být tolerantní,“ zdůrazňují autoři. Část knihy se zaměřuje na mikrobiální léčbu, poukazuje na význam jogurtu, kysaného zelí a odhaluje i některé prastaré léčebné metody.

Užitečnou, přehledně psanou publikaci pro širokou veřejnost uzavírá spolu se seznamem literatury a poznámkami rovněž věcný i jmenný rejstřík.  

Anag 2016, 296 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

Klimkovice_lazne
priprava2011-03
kalendar_s_podpisem
09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.