Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Všímavá chůze

Všímavá chůze

Všímavá chůze

Hugh O´Donovan
Vykročte na cestu k duševní a fyzické pohodě


Autor, známý irský psycholog a osobní kouč, zúročuje čtyřicetileté osobní zkušenosti z celoživotní vášně – chůze. Putoval v Andách, Himálajích, Kavkazu, Africe i po Evropě, šel pověstnou poutní cestu do Santiaga de Compostela. Všímavá chůze mu však přinesla spolu s jedinečnými zážitky z cest a setkání se zajímavými lidmi, především vlastní sebepoznání.

Všímavost v osobním vývoji spojuje Hugh O´Donovan s vnímavým přijetím daného okamžiku, ať je dobrý, špatný, nebo neutrální, neboť všechny jsou proměnlivé a stejně jako přicházejí, nás dříve či později zase opouštějí. Můžeme si je nějaký čas vědomě podržet a určité momenty si vychutnat, ale není nutné v nich dlouhodobě setrvávat, neboť právě pozorná všímavost v přítomném okamžiku nabízí “prostor, který nám umožňuje odpovídat přiměřeněji na to, co se kolem nás děje“. Jsme sice přesvědčeni, že díky rozumu dokážeme posuzovat problémy a najít východisko z jakékoli situace, nemusí to ale platit vždycky. Někdy totiž stačí v nastalém stavu zůstat bez jakýchkoliv emocí a zátěže, které přináší. Pak se může objevit hlubší pochopení a uvědomění, nabízející nové svobodné volby a nové možnosti, jak žít svůj život.

Autor se při učení pozorné mysli soustřeďuje zejména na uvědoměle prováděný pohyb při chůzi, - v podstatě meditaci chůzí -, jímž trénujeme současně mysl i tělo. Věnuje se jejím principům i paradoxům a seznamuje s formální praxí. Všímavou chůzi přibližuje v kapitolách o chůzi v akci, na zvláštních místech nebo chůzi při cestování, a dokresluje je svými zážitky i osobními příběhy.  

Přehledně členěná kniha se zvýrazněnými částmi o konkrétních postupech a radách, nás provází jako citlivý, pozorný přítel a probouzí i v těch, kteří ji vezmou do rukou jen ze zvědavosti, touhu dozvědět se o všímavé chůzi co nejvíc a také ji vyzkoušet. Ta nám totiž umožňuje intenzivněji vnímat svět, vnáší světlo do možného chaosu a nabízí možnost ho pochopit a volit správná rozhodnutí. Vykročme tedy na cestu k duševní a fyzické pohodě.

Anag 2016, 184 s.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PICT0155
rakousko2011-17
edf-tour-2010-bielsk...
bezpecnost-na-prejez...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.