Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Pražský chodec ve světě

Pražský chodec ve světě

Pražský chodec ve světě

Jiří Všetečka

Jiří Všetečka (nar. 12. října 1937), významný a po celém světě uznávaný český fotograf, za dobu své profesní dráhy poznal mnoho zemí, kde pořídil tisíce unikátních záběrů. Proslulá je jeho publikace Pražský chodec, navazující na stejnojmennou, neméně slavnou putovní výstavu velkoplošných fotografií, jež cestovala osm let po světě. Po ukončení aktivní činnosti vydal v roce 2013 vzpomínkovou knihu Praha světlem tvořená, zachycující magickou krásu milovaného města, přičemž mnoho z dalších vybraných snímků bylo pak o dva roky později uveřejněno v publikaci Chodec s objektivem.

Závěrečný díl životní bilance ve výjimečné trilogii „pražského chodce“ Pražský chodec ve světě je zaměřen na autorovy toulky a poznávání různých států, národů, náboženství, režimů i etnických komunit. Originální snímky dokumentují události, vzrušující osobní zážitky a nezapomenutelná setkání jsou členěny podle míst, kde vznikly - v Evropě, Asii, Americe a v Africe. Doprovází je autorův komentář či příběh konkrétního záběru, nezřídka pořízeného za neobvyklé situace či na místě, kam se běžný turista nedostane, a vtiskuje jim hlubší rozměr. Úchvatné obrazy s osobitou výpovědí vynikají na velkoryse pojatém formátu publikace. Díky nim se opět probouzejí zážitky a příběhy, které nás uchvátí svojí jedinečností.

„Moji nejnovější knihu Pražský chodec ve světě tedy můžete považovat za svébytný dokument doby kořeněný osobními zážitky. Při její přípravě a probírání archivu jsem si uvědomil, jaké mám štěstí, že jsem celé to nádherné dobrodružství nejen prožil, ale i přežil,“ vyznává fotograf, který do roku 1992 fotil pouze černobíle, odmítá digitál a fotí pouze na klasický film.

Jiří Všetečka na slavnostním uvedení nové výpravné fotografické publikace v Clam-Gallasově paláci v Praze sice zmínil, že jde o jeho poslední knihu, avšak vzhledem k tomu, že ve svém archivu za necelých šest desetiletí má více jak tři sta tisíc evidovaných snímků a že fotografování je jeho velikou celoživotní láskou, věřím, že se ještě máme na co těšit.

Praha, Nakladatelství Jiří Všetečka 2016, 240 s.

Text a foto: Dana Vondrášková

...Jen několik málo dní po slavnostním uvedení knihy Pražský chodec ve světě pan Jiří Všetečka 9. listopadu 2016 v 79 letech náhle zemřel. Jeho velká láska k fotografii zůstává však zvěčnělá a vzbuzuje úctu a obdiv k tomuto jedinečnému člověku, k jeho celoživotnímu dílu i odkazu.

Jiří Všetečka, křest knihy

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
IMG_0131
cyklomaraton-k24-201...
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.