Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Nejmenuji se Miriam

Nejmenuji se Miriam

Nejmenuji se Miriam

Majgull Axelssonová

Nový román známé švédské autorky je příběhem ženy, která přestala existovat ve své původní romské identitě, aby přežila peklo koncentračního tábora. „Je to myšlený příběh založený na skutečných událostech. Tisíce Romů věznili nacisté v koncentračních táborech, tisíce jich poslali do plynu. A Josef Mengele skutečně prováděl hrůzné pokusy na romských dětech…“ říká Majgull Axelssonová o své nové knize, na níž pracovala dva a půl roku.

Silný, emotivní příběh romské dívky Maliky, která byla se svým malým bratrem Didim násilně odvezena z cikánské osady do klášterního sirotčince a později do vyhlazovacího tábora Osvětim, kde zahynul Didi, na němž, stejně jako na mnoha dalších dětech prováděl doktor Mengele své zvrácené pokusy. Aby přežila, oblékla si šaty zemřelé židovské dívky Miriam a s novou identitou se jí podařilo přežít Osvětim i Ravensbrück, odkud se po osvobození dostala do Švédska, kde začala nový život. Avšak i zde, kde opovrhovaní Romové žili na okraji společnosti, tajila svůj původ, o němž neměla tušení ani její rodina, a bolestné vzpomínky na minulost se snažila vytěsnit.   
Teprve při oslavě svých pětaosmdesátin, když jako dárek dostala náramek, nápadně podobný práci cikánských stříbrotepců, prolomila mlčení o dlouholetém tajemství: „Nejmenuji se Miriam!“

Švédská reportérka, novinářka a spisovatelka Majgull Axelssonová se proslavila již svým románem Dubnová čarodějka, za který obdržela Augustovu cenu, jednu z nejprestižnějších švédských cen a který pro české čtenáře vydalo rovněž nakladatelství Metafora.

Knihu vydalo nakladatelství Metafora 2016, 376 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265893
rakousko2011-04
rovna_prava_pro_vsec...
P6231621
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.