Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Pozor, sůl!

Pozor, sůl!

Pozor, sůl!

Josef Jonáš – Miroslav Légl – Jiří Kuchař
Proč konzumujeme příliš mnoho soli, jak škodí našemu zdraví a co s tím můžeme dělat

Nikdo nepochybuje o tom, že kuchyňská sůl (chlorid sodný) je spolu s dalšími minerály a stopovými prvky důležitá pro správné fungování pochodů v organismu. Pokud ji však přijímáme ve větším množství, její účinek je naopak zdraví škodlivý.

Autoři poskytují zevrubný pohled na význam soli počínaje jejím složením, vznikem i výskytem, zajímavou historií a dále zejména na její používání a vliv na naše zdraví. Odpovídají na otázky, které jsou v současné době aktuální – proč je spotřeba soli stále několikanásobně překračována oproti množství, které je tělu prospěšné. O nepříznivých důsledcích nadužívání soli vypovídá i svědectví autora plk. Ing. Miroslava Légla, jemuž úplné omezení soli zachránilo život. Svoje zkušenosti zúročil také v úspěšných knihách Vaříme bez soli a Mezinárodní kuchyň bez soli a jiné chemie.

Možná se nám nebude na první pohled zdát, že sůl užíváme v tak velkém množství. Nejde totiž jen o dochucování doma vařených jídel, vyskytuje se jako konzervant v masných výrobcích, zejména v uzeninách, je v potravinách naložených ve slaných nálevech, v instantních polévkách a omáčkách, paštikách, slaném pečivu apod. Spíše nechvalně známou látkou je glutaman sodný, hojně používaný na zvýraznění chuti velké řady potravinářských výrobků.

„Čím více soli, tím méně sodíku se z organismu vylučuje. Sodík váže vodu, zvyšuje se krevní tlak, vznikají otoky. Brzdí se vylučování odpadních látek, především močoviny. Kvůli tomu se zhoršují ekzémy a bolesti kloubů,“ zdůrazňuje mimo jiné MUDr. Josef Jonáš. Čtenáře zaujmou další fundované informace o souvislosti soli s nadváhou a obezitou, cukrovkou, cévami, mozkem a srdcem, s otoky, imunitou, reprodukčním nebo močovým systémem atd. Příznivě bohužel nevyznívá ani vztah spotřeby soli a úmrtí na rakovinu žaludku.

Na druhou stranu nelze opomíjet léčebné vlastnosti soli, jíž se v knize zabývá celá kapitola. Prostor je věnován rovněž doporučením nutnosti změny, jak jí lze dosáhnout, a to včetně podrobného popisu uvedených typů diety.

Publikaci doplňuje obsažná bibliografie a abecední rejstřík. Určena je všem, kdo si chtějí udržet zdraví a svěžest při zachování optimální denní spotřeby sodíku, stejně tak i nemocným, kteří mají zájem o aktivní přístup k léčbě chorob v důsledku zvýšeného užívání soli.

Kniha vyšla v nakladatelství Eminent 2016, 282 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

24
bezpecnost-na-prejez...
44_1soutezni_den_270...
v-dolina2010-06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.