Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Rodinné těžítko

Rodinné těžítko

Rodinné těžítko

Will Semler

Zásluhou Západočeské galerie v Plzni vychází jedinečná publikace Willa Semlera (nar. 1923), jednoho ze tří synů Oskara a Jany Semlerových, rodiny řadící se v předválečné Plzni k vrstvě bohatých továrníků. Své paměti pod názvem Family Paper Weight vydal poprvé v Austrálii roku 2006 a nyní se v citlivém, svěžím překladu Blanky Synkové dostávají také k českému čtenáři.

Propojení se Západočeskou galerií v Plzni není náhodné. Semlerovi totiž obývali luxusní plzeňskou rezidenci na Klatovské 110, zařízenou v unikátním loosovském stylu, realizovaném proslulým Heinrichem (Jindřichem) Kulkou, žákem a později spolupracovníkem Adolfa Loose. Uplatnil zde výjimečné řešení v tzv. Raumplanu, vyznačujícím se členěním a prolínáním podlaží v rozdílných výškových rovinách. Tento architektonický skvost se právě díky spolupráci Západočeské galerie v Plzni, která vilu spravuje, s Willem Semlerem, podařilo zrestaurovat do původní podoby a od roku 2015 ho může obdivovat i široká veřejnost.

Autor v knize oživuje nevšední příběhy rodiny i leckdy svérázných přátel, jejichž záliby, povahové rysy a vše, co v životě prožívali, komentuje s vtipem a nadsázkou. Bezprostředním způsobem dokáže čtenáře vtáhnout do děje „ohromných historek“ s trefnými postřehy. Prožíváme jeho dětské hry, vztahy v rodině, život v Plzni, poznáváme některé její zajímavé obyvatele, a také události roku 1939, kdy Semlerovi na poslední chvíli a za dramatických okolností prchají před německou invazí. Will zamířil přes Německo, Holandsko, Anglii až do Austrálie, kde v Melbourne žije se svou ženou Gwen. Dozvídáme se o úspěšné rodinné továrně na výrobu ocelových drátů a prutů, ale i drobných výrobků (háčky s očky, klavírní struny, hřebíky, špendlíky včetně světově proslulých gramofonových jehel značky Sem), především však o soukromém životě členů rodiny a jejich přátel, včetně architekta Jindřicha Kulky, jemuž je věnováno několik zajímavých a rozhodně ne suchopárných vzpomínek.

Willovi Semlerovi se podařilo sepsat neobyčejný rodinný příběh, v němž nás důvěrně seznamuje se svým rodem, jehož každý člen byl osobností s pozoruhodným osudem. Knihu doplňuje řada unikátních fotografií z rodinného archivu a četné kresby autora.

Publikace je v prodeji na pokladnách výstavních síní Západočeské galerie v Plzni v Pražské 13 a 18 a v Semlerově rezidenci na Klatovské 110. E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení povolte JavaScript .

Publikaci vydala Západočeská galerie v Plzni 2015, 206 s.
www.zpc.-galerie.cz

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn08
v-dolina2010-08
rovna_prava_pro_vsec...
v-dolina2011-10
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.