Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Owen Marcus: Pochlap se!

Owen Marcus: Pochlap se!

Pochlap se!

Owen Marcus

Jak složitá je duše muže? Ví to muž, autor, který sám trpí Aspergerovým syndromem? Ona taková duše není úplně jednoduchá ani v relativně stálých dobách, ale naprosto neuchopitelná (nejvíce pro ženy) je v době, kdy je muž v krizi, v trvalém nebo jednorázovém obrovském stresu, kdy se ztratil sám sobě. Všechny ty moderní cesty za pravými muži jsou jistě dobré, ale tady se autorův handicap stal vyloženě první a neoddiskutovatelnou výhodou této publikace.

Jeho výchozí pozice je totiž snad nejhorší, jaká mohla být. Přesto se vydal na složitou cestu k hledání svého mužství, lidskosti a smyslu života.

Oprostěte se od Davida Deidy

Tak já jsem třeba byla plná předsudků vůči této knize. „Už zase někdo opisuje od Davida Deidy!“ No, tím se autor netají, že se jím inspiroval a je tak jedním z jeho následovníků. David Deida je v tomto revoluční a pozorný čtenář může porovnávat, kde se oba autoři shodují a kde se rozvíjí každý jiným směrem. „Nikdo nemůže psát tak sexy a hladivě jako pan Deida.“  No tak to nemůže, kniha Pochlap se! je fakt chlapská! Deida je vzrušující svým zvukomalebným tónem a schopností zajít, třeba mě, jakožto ženě, přímo pod kůži. Tak a dost! Konec předsudků. Řekla jsem, že tato kniha je jedna obrovská výhoda pro muže, takže se vraťme k nim! Owen Marcus je totiž tím pravým, kdo se mohl pokusit o zpracování tohoto tématu.

Mužský strohý a logický jazyk pro muže!

Fakticky tedy je závěr jednoznačný: Kniha je kvalitní učebnicí mužských reakcí a akcí na vnější vlivy. Velmi dobře odkrývá postupně, jako slupky od cibule, jednotlivé části toho tuhého krunýře, pod kterým se muži skrývají. A ti, kteří navíc trpí nějakou emoční nedostatečností (jakou třeba „asperger“ prostě je) mají o to těžší i cestu k poznání sebe samých.

Teoretické části střídají praktická cvičení, která dávají příklad, jakým způsobem si jednotlivé části sebe samých a svých reakcí uvědomit v praxi. Každý den, v běžném životě. Kde jinde trénovat. Je to o tom, že plni teoretických znalostí vás autor pustí do ringu – do zítřka, do pozítřka, do všedního dne!

Uvědomíte si také, co je na mužích nejen přitažlivé pro ženy, ale co je samotné motivuje do opravdového života, nikoliv jen do honby za konzumem a přetvářky sami před sebou.

„Schopnost držet emoční a fyzický prostor souvisí s všímavostí. Nezískáte schopnost potřebnou k udržení prostoru pro ostatní, jestliže ho nedokážete udržet sami pro sebe. Buďte tedy přítomni sami pro sebe – musíte být všímaví a schopní přijímat, co se před vámi odehrává.

Když přenesete takovou otevřenost do napjaté situace, umožníte ostatním, aby zůstali otevřenější. Zachovávat soustředěnost a otevřenost uprostřed chaosu je silná mužská kvalita. Ženu přitahuje muž, který je uvolněný, otevřený a soustředěný na druhé, kdy ostatní tyto kvality postrádají. Ostatní muži takovému muži důvěřují. Vidí, že pod tlakem nešíří napětí do svého okolí. Drží svůj prostor uvolněné soustředěnosti. Ostatním mužům to ukazuje, že se mu dá věřit a že dodrží své slovo. Když řekne, že něco udělá, tak to udělá – i když je v těžké situaci.“


Mužská emoční inteligence je složitá a nejhůře ze všech ji rozumí právě muži. V několika pečlivě propracovaných, úderných a bez emocí podaných kapitolách tu autor naučí své čtenáře porozumět tomu, co se v nich děje. Naučí je, že co cítí, je normální a navede je na cesty a způsoby, jakým se se svou situací vyrovnat. Oceňuji tu především to, že Owen Marcus píše stručně, ve stylu dobré příručky – ne tak rozvláčně a poeticky jako David Deida. Možná, že komu z mužů nesedl Deida, tomu sedne Marcus.

Jsem si jistá!

O autorovi:

Owen Marcus vede mužské skupiny již téměř dvacet let a za tu dobu vytvořil jedinečný program, ve kterém mužům nabízí nástroje a dovednosti potřebné k tomu, aby se stali Pravými muži, přijali své silné stránky a žili naplno a s radostí. Na cestě za tímto snem musel čelit mnoha obtížím, například Aspergerovu syndromu, ADHD a dyslexii. Jeho touha pomáhat ostatním a objevovat nové cesty byla silnější. Nicméně trvalo dlouho, než pochopil, že nejprve musí být opravdu sám sebou, aby mohl stvořit a naplnit svůj život tak, jak si přeje. Během doby potkal celou spoustu úžasným mužů – mužů, kteří usilovali o to samé jako on. Začal tedy vést mužské skupiny a učit něco nového: jak být opravdu sám sebou.

Owen Marcus žije svůj sen v Severním Idahu v USA, kde se věnuje Rolfingu a práci s mužskými skupinami. www.owenmarcus.com

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3691
priprava2011-06
vzduch-v-trinci-02
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.