Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Umění sdílet (Beta)

Umění sdílet (Beta)

Umění sdílet

Thich Nhat Hanh
Pavel Dobrovský, Beta 2015, 180 s.


Thich Nhat Hanh (nar. 1926), světoznámý vietnamský buddhistický mnich, nominovaný na Nobelovu cenu míru, žije v jižní Francii v meditačním středisku Plum Villag, které založil v roce 1982. Navštěvuje ho tisíce zájemců z celého světa, kteří se chtějí vyrovnat nejen se svými životními problémy, ale také nabýt hlubšího vědomí prostřednictvím bdělého života.

Těm, kteří tuto možnost nemají, nabízí autor poznání a učení ve svých knihách v duchu výzvy „Toto není cesta ke štěstí, štěstí je cesta.“  Thich Nhat Hanh citlivě rozeznává, bděle naslouchá a vnímá pocity druhého. Díky srozumitelnému a jasnému vyjadřování předává učení tak, že je snadno pochopitelné i laikům. Přesně formuluje niterně blízké pravdy, jimiž v nás ožívá jistota poznání.

Umění sdílet a umění komunikace je nezbytnou duševní potravou, bez níž vtahy trpí. „Pokud nějaký vztah začne být obtížný, pak je to proto, že jsme pěstovali své odsudky a hněv, ale nevyživovali soucit.“ Je potřeba starat se o naše milované v láskyplném sdílení. Stejně jako květiny je třeba i naše vztahy s láskou zalévat, pak budou prospívat.

Autor nabízí tu nejjednodušší – a přitom pro nás ne vždy snadnou – cestu: být spojen sám se sebou a umět prohlubovat sdílení s druhými. Seznamuje s mantrami laskavé mluvy a pomáhá radou, co dělat, když nastanou potíže – jak se domluvit, jsme-li rozzlobení, jak se umět vyhnout utrpení z hrdosti, obnovit smíření v rodině a jakým způsobem spolu komunikovat v náročných situacích. Další kapitola je věnována dobrým vztahům na pracovišti a vytváření příjemného a podnětného společenství. Závěrem se čtenář může obohatit o praktické návody pro soucitné sdílení.

Thich Nhat Hanhovi se daří s laskavostí, pochopením a vstřícností otevírat naše srdce zraněná nepochopením, křivdami a ublížením a vede nás jako blízký přítel k odpuštění a soucitnému životu naplněného vnitřním mírem, jak dokazuje i v této své knize.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3674
luhacovice-12
cyklomaraton-k24-201...
55_vylet_2809-1031
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.