Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Tvarytmy

Tvarytmy

Tvarytmy

Jaroslav Dušek - Pavlína Brzáková
(Praha, Eminent 2014, 208 s.)

Ve středu 26. listopadu 2014 v pravé poledne rozezněly pražský Klub Lávka strhující rytmy, bravurně vyluzované z didgerida. Jím byla horká knižní novinka Tvarytmy z nakladatelství Eminent netradičně pokřtěna: „Protroubili jsme ji všemi směry. I hřbet a její stránky. Je řádně pokřtěna,“ komentoval slavnostní akt její autor, Jaroslav Dušek, který ji napsal ve spolupráci s Pavlínou Brzákovou. Kmotrem byl Tomáš Klus, jenž si spolu s autory a nevidomými umělci z nadace Artevide vyzkoušel speciální dotykovou malbu, kterou vynalezl akad. malíř Dino Čečo.

Kniha Tvarytmy je totiž úzce spjata také se zkušenostmi „vidění“ a prožívání tmy, v níž je možné nalézt mnohé o sobě samém a „vidět“ i to, co nás obklopuje zcela nově. Jaroslav Dušek ve tmě dobrovolně pobýval dvakrát po sedm dní, a co v ní prožil a poznal, popisuje na stránkách své nové knížky. „Myšlenky nejprve přicházejí, ale pak to ustane a máte neuvěřitelný duševní klid. Očistíte se tím. Zbavíte se negativních věcí. Je vám pak lépe.“

Seznamuje rovněž s účinky půstu: „Půst stejně jako setrvání ve tmě mohou přinášet hluboký vhled… Díky půstu můžeme nahlédnout, co všechno se odehrává v naší mysli,“ a doporučuje: „Buďte v souladu se sebou samými a rozvíjejte své vnitřní prostory.“  Tím míní rozvoj vlastního potenciálu, otevírat se prostoru staro-nového poznání, které vyplouvá na povrch jako univerzálně srozumitelná, sjednocující řeč. Čtenář s radostnou úlevou zjišťuje, že autor promlouvá ve shodě s jeho vnitřním, intuitivním cítěním o tom, co ve skutečnosti dávno zná, ale vlivem přejatého způsobu života v něm bylo zastřeno. Kniha poutavě a jasnou formou umožňuje uvědomovat si harmonii a vstupovat do zážitků rytmu, podobně jako se tomu děje v hudbě, neboť „je možné, že klíčem ke všemu je právě rytmus“.

Pavlína Brzáková, která sepsala vše, co jinak Jaroslav Dušek nechává „volně plynout a mizet v proudu času“ a díky jejich spolupráci kniha vznikla, je s autorem zajedno v otázce možností inspirace, jež skýtá hlubina tmy pro vlastní seberealizaci, jak poznala z vlastní zkušenosti.

Výjimečnou knihu citlivě doplňují originální ilustrace nevidomých. Jsou vytvořeny díky patentované malířské technice Dina Čeči, uměleckého patrona nadace Artevide, podporující uměleckou činnost nevidomých dětí, mládeže a sociálně slabých.

Text a foto: Dana Vondrášková
_______________________________

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier11
v-dolina2011-15
m-r-polsko2011-07
IMG_0107
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.