Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Květa Fialová pod křídly andělů

Květa Fialová pod křídly andělů

Květa Fialová pod křídly andělů

Josef Kubáník

V nakladatelství Eminent vychází již třetí kniha o velké dámě českého herectví -Květě Fialové. Autorem je Josef Kubáník, herec a tiskový mluvčí Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Na jeho prknech oba excelovali v hlavních rolích slavné divadelní hry Harold a Maud, kritiky označované jako „hymnus na život“. Blízký přátelský a kamarádský vztah je pojí i mimo jeviště, a tak když byl Josef Kubáník osloven, aby o Květě Fialové řekl, jaká vlastně je, odpověděl, že to vydá na celou knížku, kterou nakonec také napsal.

Kniha věnovaná Květě Fialové k jejím 85. narozeninám „je určena především těm milým čtenářům, který mají Květu Fialovou rádi jako skvělou herečku a výraznou osobnost. Přál bych si, aby je potěšila a aby se díky ní dozvěděli, jaká Květa Fialová skutečně je,“ uvádí autor v předmluvě. Krátké osobní příhody tu jako střípky svěží mozaiky skládají ucelený obraz významné osobnosti, jakou Květa Fialová bezesporu je. Autoru se podařilo vystihnout ji v oněch velkých maličkostech i zásadních změnách života, které sama bere podle hesla „přijmout, poděkovat a zvládnout“. Květu Fialovou zachycuje v situacích, v nichž vyniká její pokora, vděčnost, touha pomáhat druhým, soucit, ale také spontánnost, smysl pro humor, ironii, potřeba vnitřní svobody a nutnost být lidský.
Přesvědčíme se o tom ve vzpomínkách starších i zcela nových – o novinářích, jak Květa Fialová stopovala, jaký byl nejkrásnější mejdan, proč měla strach z tatínka, o Arnoštu Lustigovi, Václavu Havlovi, o splněném snu a setkání s dalajlámou, o blízkých přátelích, konkurzu u Wericha, a v mnoha dalších ohlédnutích počínaje tím, jak se autor s Květou Fialovou našli až po poslední dopis.

Kniha je obohacena o černobílé a barevné fotografie ze soukromí herečky i z divadelních představení a patří mezi ty, které ač je můžete přečíst jedním dechem, si ji raději dávkujeme jako lahodný, uzdravující lék – přesně v duchu toho, co chce Květa Fialové druhým předat: „naladit lidi pozitivně, dodat všem sílu, energii a životní optimismus“.   

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1012
v-dolina2011-03
IMG_0179
img_9132
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.