Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Ho´oponopono - Havajský rituál odpuštění

Ho´oponopono - Havajský rituál odpuštění

Ho´oponopono - Havajský rituál odpuštění

Ulrich Emil Duprée
Nakladatelství Beta

Náš život se skládá z kaleidoskopu radostí, uspokojení, kladných emocí, stejně jako ze smutku, bolesti, osamění a konfliktů, které si mnohdy nevědomky sami vytváříme. Negativní postoje a činy prohlubují nejen naši frustraci, ale působí na blízké a lidi v okolí, kteří se k nám pak mohou chovat odmítavě. Jako bychom byli v začarovaném kruhu, z něhož však existuje cesta, začneme-li sami u sebe, potvrzuje i známý humanistický myslitel Aldous Huxley: „Existuje jediný koutek ve vesmíru, který můžeš s jistotou zlepšit – a to jsi ty sám“.  

Autor knihy Ho´oponopono (nar. 1962) působí jako profesionální poradce, pořádá semináře a školení zaměřená na pochopení a řešení osobních problémů. Na své spirituální cestě poznal mimo jiné i jednoduchou metodu, kterou považuje za nejúčinnější při řešení konfliktů a problémů. Jde o starý havajský rituál odpuštění, zvaný Ho´oponopono. V zemi Aloha, jak obyvatelé Havaje nazývají své souostroví, znamená slovo Aloha „Vidím v tobě to božské a vidím božské i v sobě.“ Ho´oponopono - cesta k získání duševního klidu a harmonie -  znamená v překladu „dělat správně správné“, neubližovat a pomáhat.

Tato duchovně-spirituální technika pomáhá vždy, když nám něco vadí a pociťujeme v sobě disharmonii, zejména v oblasti partnerství, rodiny, zdraví, povolání nebo financí. Umožňuje nabýt síly, rozpoznat problém i to, jaký na něm sami máme podíl a vše pak očistit v odpuštění: Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Miluji tě. Děkuji ti. Čtyři klíčové věty zásadním způsobem dokáží změnit náš postoj k sobě i k ostatním. Odpuštění nás osvobozuje od těžkého břemene problémů, které si stále neseme. Je darem, který dáváme především sobě. Vesměs totiž zažíváme to, co svými myšlenkami, řečí a činy posíláme do světa. „Máme-li soucit, zvětšujeme štěstí tohoto světa. Když myslíme negativně, zvětšujeme utrpení.“

Uvedené věty působící jako mantra či meditace. Obrací se přímo k našemu já, k podvědomí a bdělému vnímání, aby pomohly v krátkém čase dosáhnout vnitřního míru. V knize nalezneme podrobné vysvětlení jejich smyslu, umožňující hlubší pochopení a přijetí těžkostí, jež lze pak chápat jako zkoušky, ukazující nám, kde se nacházíme a na čem musíme ještě pracovat. Autor nabízí praktická cvičení k pochopení problémů, zvládání emočních projevů a posilujících sebedůvěru.

Uznávanou techniku přibližuje tato útlá knížka jednoduše a srozumitelně za pomoci názorných příběhů, osobních zkušeností i v podobenství. Text ve zdařilé grafické úpravě doprovázejí krásné barevné fotografie.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3652
img_9218
cyklomaraton-k24-201...
IMG_5437
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.