Lichořeřišnice - silné přírodní antibiotikum (Ordinace.cz)
L
ichořeřišnice je léčivá bylinka, která má silné antibiotické, antivirové a antibakteriální účinky. Pomáhá především při léčbě zánětů močového měchýře a zánětech horních cest dýchacích. Lichořeřišnice je rostlina původně pocházející z Jižní Ameriky. Do Evropy se dostala až po Kolumbovských výpravách a nejvíce se zde rozšířila v 17. století.

Její užívání nás může v mnoha případech ušetřit syntetických antibiotických preparátů, nebo podpořit jejich účinek a zkrátit léčbu nemoci.
Lichořeřišnici je také vhodná při zánětech dýchacích cest, kdy je možné infekční nákazu zlikvidovat nebo omezit už v jejím začátku. Působí i jako prevence nebo je skvělá pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou recidivy.
Muži ji ocení při prevenci a léčbě onemocnění prostaty. Ženám uleví při zánětech vaječníků a ženských pohlavních orgánů. Na jejich léčbu je dobrá například sedací koupel. Nasekané lichořeřišnice přidané do koupele mohou pomoci upravit menstruační cyklus.
V žaludku likviduje bakterie Helicobakter pylori, která je často původcem žaludečních vředů a Escherichia coli (E. coli), která způsobuje nepříjemné záněty. Velmi pozitivně působí při infekčních průjmech a dokáže zlikvidovat i bakterii salmonely.
Tato bylina se dříve často používala proti vypadávání vlasů a proti lupům, dodnes ji můžeme nalézt jako součást přírodních přípravků proti těmto potížím.
Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek při aplikaci na poranění kůže.
Spařená lichořeřišnice se využívá v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí různých svalů. Pití šťávy z lichořeřišnice se doporučuje pro posílení imunity organismu. Tinktura z rostliny pomáhá omezovat akné, opary nebo lišeje.
Její užívání nás může v mnoha případech ušetřit léčby syntetickými antibiotickými preparáty nebo alespoň významně podpořit a zkrátit léčbu onemocnění. Vždy je ale nutné poradit se s ošetřujícím lékařem o tom, zda užívání lichořeřišnice bude dostačující. To platí nejen v případě léčby zánětů močových cest a ledvin, ale také při zánětech dýchacích cest, zánětu vedlejších dutin nosních nebo při chřipkové infekci, kdy včasným nasazením byliny lze infekční nákazu zlikvidovat hned v počátku.
V lékárnách jsou běžně k dostání tinktury a tablety nebo měkké želatinové kapsle, které jsou odolné vůči žaludečním šťávám, s výtažky z lichořeřišnice.
Bylinu neužívejte v případě, že máte žaludeční nebo střevní vředy a nedávejte ji ani dětem mladším čtyř let.
Zdroj: www.lichorerisnice.cz