Pohanka zmírňuje problémy křečových žil (Ordinace.cz)

P ohanka byla v našich oblastech dlouho považována za potravinu pro chudé, ale s rozvojem lékařství a studia látek zastoupených v rostlinách byly objeveny její léčivé účinky na cévy, krevní oběh a mnoho dalších zdravotních potíží. Pokud patříte mezi ženy, které trápí křečové žíly, rozhodně byste neměly pohanku ve svém jídelníčku vynechat.

Pohanka je ceněná zejména pro své pozitivním působení na krevní oběh a cévy díky vysokému obsahu bioflavonoidu, zvaného rutin. Rutin je důležitý antioxidant, který posiluje a zpevňuje stěny žil a cév, pomáhá zastavovat krvácení, je prevencí modřin, snižuje krvácivost z nosu a dásní a pomáhá léčit hemoroidy. Lidé trpící křečovými žilami a praskáním drobných cévek pod kůží by měli pohanku pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Rutin také pomáhá zvyšovat účinek vitaminu C (proto je i v lécích kombinován rutin s vitaminem C). Rutin je také někdy označován jako vitamín P.

Pohanka také pomáhá při žaludečních potížích a ženám trpícím silným menstruačním krvácením. Navíc je bohatým zdrojem zinku, jenž je pro naše tělo důležitý hlavně v zimním období – posiluje totiž naši obranyschopnost a slouží tak jako prevence před onemocněním chřipkou či nachlazením. Je doporučována i jako doplněk stravy při léčbě oparů.

Pohanka obsahuje vitaminy skupiny B, důležité pro celkovou imunitu, pevné nervy, zdravou kůži a vlasy. Najdeme v ní také silný antioxidant - vitamin E, jež nás chrání před škodlivým účinkem volných radikálů. Z minerálů obsahuje např. vápník, zinek, fosfor, hořčík, draslík a železo.

Pohanka je poměrně sytá potravina s vysokou výživností. Asi z 12% je tvořena vlákninou, která má pozitivní vliv na trávení, čistí a detoxikuje střeva. Vzhledem k množství obsahovaných aminokyselin je důležitou potravinou pro vegetariány, pro které je zdrojem cenných bílkovin.

Najdeme v ní také nenasycené mastné kyseliny (zejména linolovou a linolenovou), které plní v těle důležitou roli při snižování hladiny škodlivého cholesterolu v krvia působí proti srážení krve v cévách. Lipidy z pohanky obsahují 0,2 procenta fyziologicky aktivních rostlinných sterolů - sitosterol a compesterol, které snižují vstřebávání cholesterolu z potravy.

Pohanka je zdrojem lysinu, který hraje velký význam při vstřebávání vápníku, budování svalů a také urychluje hojení různých zranění i rekonvalescenci po závažnějších operacích. Chrání před kardiovaskulárními nemocemi a zlepšuje koncentraci.

V pohance můžeme také najít tryptofan, který mimo jiné odehrává důležitou roli při vytváření tzv. hormonů štěstí, pomáhá s nespavostí a působí proti stresu.

Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.

Velmi důležitým vitamínem obsaženým v pohance je cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Zároveň napomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech.

Pohanková mouka je vhodnou náhražkou pšeničné mouky do těst, knedlíků, lívanců, halušek, zavářek, cukroví, sušenek či moučníků. Doporučuje se používat v kombinaci s kukuřičnou moukou. Pohanka neobsahuje lepek, a tak je vhodná k přípravě pokrmů pro pacienty s bezlepkovou dietou.

Ordinace.cz


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.