Sintra – kouzelné místo na konci Evropy
P
ohádkově malebná scenérie bujné vegetace a skal pohoří Serra de Sintra, zvaného také jako Měsíční pohoří, uchvátila v dávném věku keltské obyvatele i Maury, kteří tu vybudovali rozlehlý hrad – Castelo dos Mouros. Portugalské panovníky nadchla natolik, že si zde postavili okázalá letní sídla.

Vnitřní terasy, pečlivě udržované zahrady s fontánami a prostory s klenutými okny, bohatě zdobené geometrickými vzory dlaždic, na první prohled prozrazují maurský vliv prolínající se s gotickým a zejména manuelským slohem, vyznačujícím se bohatými ornamentálními motivy. Návštěvník může mimo jiné obdivovat úchvatnou ukázku nejrůznějších typů portugalských azulejos, různobarevných kachlíčků včetně typických, modře malovaných.

Na kopci nad městem se rozkládá rozlehlá plocha hradeb a zbytků někdejšího Maurského hradu Castelo dos Mouros. V nekropoli u hradeb byly objeveny ostatky z neolitu, doby bronzové, z osídlení římského, islámského i křesťanského. Podél obranných zdí z kvádrů pocházejících z 12. století lze vidět obilná skladiště vytesaná ve skále, v nichž se uchovávaly obiloviny a luštěniny. Na hlavním prostranství pod věžemi se nacházejí dvě velké cisterny z žulových bloků, na nichž jsou dosud zřetelné kamenické značky z 12. století. Podle staré legendy je právě zde pohřben maurský král. V částečně zachovaném kostele Sao Pedro, který jako farní kostel fungoval až do 14. století, jsou v presbytáři patrné zbytky nástěnné malby. Z nádvoří pak stačí zdolat několik schodů vzhůru k věžím, odkud se naskýtá úchvatný výhled.
Vracíme se zpět, aby nás autobus vyvezl na vrchol pohoří Serra de Sintra k paláci Pena – Palácio Nacional da Pena, vypínajícím se nad okolní krajinou v pastelových barvách žluté, růžové, v kombinaci s červenou a šedou, upoutávající svými věžemi, kopulemi, terasami, minaretem a cimbuřím.

Komnaty paláce ve viktoriánském stylu jsou zařízené mobiliářem, který král s chotí užívali a zachovávají si tak intimitu, zejména pokud jde o soukromé pokoje, ložnice či koupelny. V kapli, která byla ponechána v původním stavu, se nachází vzácný retábl z alabastru a černého vápence, mistrovské dílo francouzského sochaře Nicolase Chanterenne z let 1529-1532. Zachycuje výjevy z Nového zákona a vzkříšení Krista. Zachovala se též část originálního výklenku původního kláštera, inkrustovaného kamínky, mušlemi a porcelánovými fragmenty. Ostatní místnosti a prostory nesou fascinující otisky navzájem se prolínajících renesančních, gotických a manuelských prvků. Z několika vyhlídek zámku se otevírají nádherné pohledy až k břehům Atlantiku či k Lisabonu.

Romantická krajina Sintry s paláci, zahradami a parky uprostřed skal okouzlila mnoho návštěvníků, stejně jako básníka Lorda Byrona, který o ní prohlásil: „Hle, Sintra, toť překrásný ráj, pravé bludiště vrcholků a roklí“. Velkou poklonu jí složil i skladatel Richard Strauss, když tvrdil, že je to nejkrásnější místo, které kdy viděl a jako „nejkrásnější rozloučení s Evropou“ Sintru označil největší portugalský básník Luís de Camoes. Snad každý, kdo navštívil tuto portugalskou národní památku, od roku 1995 zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, s ním bude dozajista souhlasit…
Text a foto: Dana Vondrášková







http://www.eseznam.cz/index.php/rubriky/ruzne-clanky/3303-sintra-kouzelne-misto-na-konci-evropy