Nejstarší akademická botanická zahrada
V
univerzitní botanické zahradě v italské Padově se návštěvník lehce přenesete o několik staletí zpět, neboť její původní podoba se od svého založení v roce 1545 zachovala téměř nezměněna. I proto jí patří prvenství nejstarší dochované univerzitní botanické zahrady na světě, pro něž byla mimo jiné v roce 1997 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.
I když není známo, kdo byl autorem jejího projektu, k němuž byla impulzem žádost univerzitního profesora léčivých rostlin Francesca Bonafedeho, je prokázáno, že se na něm podílel architekt Andrea Moroni. Využil k tomu poskytnutý pozemek benediktinů, kteří na něm s největší pravděpodobností pěstovali léčivé byliny a okrasné květiny pro výzdobu oltáře. Na plánu z roku 1591 je patrné renesanční pojetí inspirované koncepcí rajské zahrady v kruhovém půdorysu, v němž proporční harmonie jednotlivých částí představuje soulad mikrokosmu s makrokosmem. Geometrické uspořádání čtyř čtverců v kruhu rozdělují cesty ve tvaru kříže. Každý ze čtverců je originálně členěn do ornamentálně řešených záhonů, dost možná i ve významu astrologickém či esoterickém. Přitom se v praktickém smyslu plně uplatnil požadavek přehledného studia pečlivě katalogizovaných rostlin pro vědecké, lékařské a farmakologické účely, které mělo na padovské univerzitě velké renomé.
V zahradě se pěstovaly nejrůznější rostliny používané k výrobě léčiv, ale i mnoho vzácných a cizokrajných druhů, dovážených ze zemí, s nimiž Benátská republika obchodovala. Studiem rostlin se mělo předejít nejasnostem, chybám a někdy i podvodům spojených s jejich užíváním, což mělo za následek i vážné poškození zdraví. V roce 1546 byl do Padovy povolán učenec a uznávaný botanik Luigi Squalermo Anguillara, první správce zahrady. Díky němu se zde brzy pěstovalo na cca 1800 druhů systematicky uspořádaných rostlin, často velmi cenných, určených k účelovému studiu. Tím zahrada získala značný věhlas, k její škodě i mezi zloději, kteří ji i přes hrozbu trestů bezostyšně vykrádali. Pomohlo až vystavení ochranné kruhové zdi v roce 1552.
Od roku 1835 je v botanické zahradě knihovna, kde se kromě knih uchovávají také herbáře, staré rukopisy, fotografie, obrazy a další muzeální předměty. Cenný herbář obsahuje velkou sbírku sušených rostlin, řas, hub, mechů, lišejníků, semen a plodů, což představuje na 500 tisíc vzorků z Itálie, Evropy, Asie, Afriky a Ameriky, získaných koncem 18. století.
Chloubou zahrady o rozloze 22 tisíc m2 se staly i nově vybudované skleníky. V rámci projektu zahrady biologické rozmanitosti "Giardino della Biodiversita" se řadí k nejmodernějším na světě a poskytují místo 1300 druhům rostlin všech kontinentů a ekosystémů ve stejných klimatických podmínkách, jako v jejich domovině. Kromě běžných návštěvníků je studují zejména vysokoškolští studenti a vědečtí pracovníci.
Je pamatováno i na nevidomé návštěvníky, pro něž specielně jsou vybrány rostliny například aromatické nebo s výraznými listy, doplněné popisky ve slepeckém písmu.
Nejstarším stromem zahrady je populární žumara nízká (Chamaerops humilis), vysazená v roce 1585. Poté, co ji zde obdivoval a následně popsal ve své klíčové eseji o proměně rostlin J. W. Goethe, se jí přezdívá Goethova palma. Roste u severní brány u léčivých rostlin, chráněna v osmibokém skleníku, kde dosahuje výšky deseti metrů.
Mezi historické stromy patří také jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), jehož ročník „narození“ je 1750, magnólie (Magnolia grandiflora) z roku 1786, nebo cedr himálajský, vysazený v roce 1828.
Mohutnému, do výše se vypínajícímu platanu východnímu (Platanus orientalis) poblíž vstupní brány je 335 let a určitě ho nikdo nepřehlédne. Má dutý kmen, nejspíš následkem zásahu blesku, navzdory tomu však stále pokračuje v růstu coby nejstarší v Evropě zdokumentovaný solitér.
Na své si zde přijde každý – studenti, vědečtí pracovníci, turisté zajímající se o historii zahrady a její vzácné exempláře, i návštěvník, který si jen tak vychutnává její půvab ve stínu rozložitých stromů, v tichých zákoutích s kašnami, na jejichž hladině se odráží modravé nebe, nebo na lavičce u jezírka, obklopen mramorovými bustami tiše shlížejícími do zahrady plné pokoje, vůní a historie…
Text a foto (s laskavým svolením Orto Botanico di Padova): Dana Vondrášková