Vstup České republiky do Evropské unie

D ne 1. května 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie. Završení dlouhé cesty, která začala podáním žádosti vládou České republiky 17. ledna 1996. Nedílnou součástí žádosti bylo memorandum, v němž se deklaruje, že si vláda uvědomuje prospěšnost a nezvratnost procesu evropské integrace. Žádost s memorandem předal premiér Václav Klaus 23. ledna 1996 v Římě. Poté 26. dubna 1996 převzal ministra zahraničí Josef Zieleniec dotazník Evropské komise pro zpracování posudku žádosti. V prosinci 1996 byl vyplněný dotazník odevzdán.

Začala přístupová jednání, proběhlo mnoho setkání ministrů členských a kandidátských zemí v Bruselu. Za Českou republiku vedl jednání náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Telička. Přístupová jednání byla ukončena 12. – 13. prosince 2002 na zasedání Evropské rady v Kodani.

V Aténách 16. dubna 2003 byla podepsána smlouva o přistoupení za účasti prezidenta Václava Havla a premiéra Vladimíra Špidly. Následovala ratifikace smlouvy a referendum. Pro schválení smlouvy se vyslovilo 77,3 % hlasujících, volební účast byla 55,2 %.

Toto jsou fakta o našem přijetí do EU. Dnes, kdyby se referendum znovu konalo, nevím, zda by hlasování dopadlo stejně. Na jedné straně nám unie přinesla jisté výhody. Volný pohyb osob, některé pracovní trhy se nám otevřely a také jsme součástí Schengenského prostoru. Zboží se dostává na pult bez cel a limitů. Přerozdělují se peníze v rámci unie, pomáhají s rozvojem země. Na většině území platí společná měna. Tenhle výdobytek se k nám naštěstí ještě nedostal. Unie nám bohužel diktuje věci, které se nám moc nelíbí. Přikazuje a omezuje. Možná jsme do unie tak spěchat nemuseli.

Eva Kozelská


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.